Emeryci będą mogli otrzymać więcej pieniędzy
Z belgijskiej stolicy płyną ciekawe informacje. Parlament Europejski wraz z Radą Unii Europejskiej przygotowała rozporządzenie wprowadzające uzupełnienie do krajowych programów emerytalnych. Pozwoli to na zwiększenie otrzymywanych świadczeń.
Unijny pomysł nosi nazwę Ogólnoeuropejskiego Indywidualnego Projektu Emerytalnego, w skrócie OIPE. Zgodnie z informacjami portalu Interia.pl, ma on zachęcić Europejczyków do odkładania środków na emeryturę .
OIPE nie będzie obowiązkowym systemem . Założenie konta będzie całkowicie dobrowolne, tak samo jak wpłacanie nań środków.
Atrakcyjne uzupełnienie dla młodych i mobilnych
Jak sama nazwa wskazuje, Projekt nie zastąpi krajowych programów emerytalnych . Będzie je jedynie uzupełniał.
Program będzie miał jednak olbrzymią przewagę nad innymi. Jak podaje Interia.pl, pieniądze będą mogły być odkładane niezależnie od kraju zamieszkania czy miejsca zatrudnienia . Musi to oczywiście być kraj członkowski Unii Europejskiej.
Jak napisano w preambule do rozporządzenia, OIPE ma być atrakcyjną możliwością dla młodych ludzi oraz pracowników mobilnych . Grupa osób spełniająca te kryteria jest dość duża.
Olbrzymi poślizg legislacyjny
Problemem jest jednak samo wdrożenie rozporządzenia w życie . Termin na jego wprowadzenie do przepisów krajowych był wyznaczony na… marzec 2021.
W Polsce prace nad odpowiednim projektem ustawy trwały ponad 1,5 roku . Według informacji Interii, pojawił się on w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów dopiero pod koniec listopada.
Można zatem założyć, że prawdopodobny termin przyjęcia ustawy przez Sejm to najwcześniej koniec I kwartału 2023 r . Czyli dwa lata po terminie zakładanym przez Unię.
Konto OIPE założymy w banku
Według projektu ustawy, środki na koncie OIPE miałyby być przeliczane na złotówki po kursie NBP z ostatniego dnia roboczego . Jak dodaje Interia, środki te będą wolne od podatku, jeżeli osoba je gromadząca osiągnie 60. rok życia lub przejdzie na emeryturę, ukończy 55 lat i np. zasili subkonto w pięciu dowolnych latach.
Zdaniem Interii, OIPE ma być dostępne w bankach i instytucjach kredytowych . Nadzór nad całością będzie sprawowała Komisja Nadzoru Finansowego.