Dziedziczenie emerytury i renty jest możliwe. Jednak tylko na konkretnych zasadach
Emerytura i renta w masie spadkowej
Jak donosi portal bezprawnik.pl, w określonych przypadkach do masy spadkowej wliczane są także renty i emerytury po zmarłej osobie. Spadek nie ogranicza się bowiem do przedmiotów materialnych. "W skład masy spadkowej wchodzą także niematerialne aktywa takie jak chociażby autorskie prawo majątkowe czy prawo do pobrania nadpłaty podatku" - pisze Joanna Majkowska na portalu bezprawnik.pl.
Wliczenie rent i emerytur w obręb masy spadkowej jest zatem istotnie możliwe, ale tylko pod pewnymi warunkami. Kwota dziedziczonej renty czy emerytury nie może przekraczać określonej sumy. Ponadto, do dziedziczenia tego typu świadczeń uprawnione są tylko osoby pozostające w szczególnej relacji do zmarłego.
Zasady dziedziczenia emerytur i rent
Prawo do dziedziczenia renty i emerytury przysługuje bliskim zmarłej osoby jako przedłużenie alimentów, które wcześniej od niej otrzymywały. "Tak więc uprawnionym do pobierania emerytury po zmarłym będzie jego małżonek, a nawet była żona czy mąż, jeśli przysługiwało mu uprawnienie alimentacyjne od spadkodawcy" - czytamy na portalu bezprawnik.pl.
Kolejnym warunkiem jest ukończenie przez spadkobiercę 50. lat do momentu śmierci spadkodawcy. Świadczenie nie będzie poza tym wypłacane w pełnej wysokości, lecz jedynie w 85%. Jak dowiadujemy się z portalu bezprawnik.pl, w przypadku niespełniania tych warunków przez spadkobiercę może on złożyć wniosek o okresową rentę rodzinną, o ile pozbawiony jest dochodu.
W przypadku renty rodzinnej uprawniony do dziedziczenia jest nie tylko małżonek osoby zmarłej, ale także jej dzieci (także przysposobione) oraz rodzice (w tym rodzice adopcyjni, ojczym czy macocha). Wnuki wychowywane przez dziadków także mogą dziedziczyć rentę rodzinną, jeśli zostały przyjęte do nich na wychowanie przed ukończeniem 18. roku życia. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku rodzeństwa i innych dzieci zmarłego. Na dziedziczenie renty nie mogą jednak liczyć dzieci przyjęte przez zmarłego pod opiekę w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka. Tu także wysokość świadczenia sięga tylko 85% świadczenia odbieranego za życia przez spadkodawcę.
Zarówno jeśli chodzi o dziedziczenie emerytury, jak i renty rodzinnej, należy spełnić jeszcze jeden warunek. Prawo do do dziedziczenia tych świadczeń mają tylko osoby, które jeszcze za życia spadkodawcy ze względu na trudną sytuację życiową miały prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.
Jak wylicza bezprawnik.pl, inne okoliczności uprawniające do przejęcia świadczenia po zmarłym to prawo do zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, jak również niezdolność do pracy. Do pobierania renty lub emerytury po zmarłym prawo mają także osoby, które są "wdową lub wdowcem i wychowują jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionego do renty po spadkodawcy" - tłumaczy bezprawnik.pl.