Emerytura. Osoby urodzone po 1948 r. mogą dostać specjalną rekompensatę
Emerytura za pracę przy komputerze będzie wyższa?
Emerytura z podwyżką dzięki rekompensacie? Osoby urodzone po 1948 roku mogą się starać o specjalną rekompensatę za zmęczony przed laty wzrok przed monitorem kineskopowym - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Precedensowy wyrok zapadł w sprawie informatyczki, która przepracowała 20 lat przy dwóch monitorach.
Wygrała z ZUS-em
Rekompensata doliczana do emerytury to efekt wyroku Sądu Najwyższego z czerwca 2019 roku. W 2016 roku ZUS odmówił kobiecie przyznania rekompensaty za utracone prawo do emerytury w wieku niższym niż powszechnie obowiązujący, ta postanowiła odwołać się do sądu. Od 1988 do 2008 r. pracowała ona przy dwóch monitorach z ekranem kineskopowym, co wpłynęło negatywnie na jej wzrok.
W uzasadnieniu do wyroku Sądu Najwyższego możemy przeczytać, że praca wnioskodawczyni polegała na śledzeniu ciągów znaków, przerw, liter i cyfr, wprowadzaniu ciągów znaków, testowaniu programów sprowadzającym się do obserwacji na monitorze dokumentów pod kątem uzupełnienia wszystkich pól, wyłapywaniu błędów. Zarówno sąd okręgowy oraz sąd apelacyjny przyznały emerytce sporne świadczenie.
Praca przy komputerze pracą w szczególnych warunkach
Sąd Okręgowy uznał, że w okresie zatrudnienia od 14 maja 1988 roku do 31 grudnia 2008 roku kobiet wykonywała stale i w pełnym wymiarze prace w warunkach szczególnych.
Ten wyrok zawiera ważną definicję pracy przed monitorem kineskopowym jako pracy w szczególnych warunkach - powiedział “Rzeczpospolitej” dr Tomasz Lasocki z Katedry Ubezpieczeń Uniwersytetu Warszawskiego. Jak informuje dziennik, o takie świadczenie mogą się starać osoby urodzone po 1948 roku, które przed 2009 rokiem wypracowały co najmniej 15 lat stażu w szczególnych warunkach. Ich emerytura wzrośnie przez doliczenie dodatkowej kwoty do kapitału początkowego.
"Rz" zauważa, że to orzeczenie SN będzie miało zastosowanie nie tylko przy ustalaniu stażu do rekompensaty, ale także wcześniejszych emerytur czy emerytur pomostowych.
Szkodliwe warunki pracy
Kwestia pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze uprawnia pracownika do obniżonego wieku emerytalnego oraz uprawnieniem do wzrostu emerytury lub renty inwalidzkiej. Szkodliwe warunki determinują siły natury np. prace pod ziemią, na wodzie, pod wodą, w powietrzu lub determinowane procesami technologicznymi. Są to również prace o szczególnym charakterze wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej, których możliwość należytego wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanego z procesem starzenia się.