Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emerytura przestaje istnieć. ZUS o nowym trendzie, to się dzieje w całej Polsce
Michał Górecki
Michał Górecki 29.07.2024 18:14

Emerytura przestaje istnieć. ZUS o nowym trendzie, to się dzieje w całej Polsce

emerytura ZUS
Fot. gpointstudio/Freepik, Iberion

Emerytura zanika? Poszczególne oddziały ZUS raportują od kilku dni o trendzie, utrzymujących i powtarzających się decyzjach uprawnionych do świadczenia Polaków, którzy mimo wszystko decydują się na kontynuowanie pracy. Emeryci wracają do pracy a tendencja, choć różnicowana na województwa, daje się zauważyć w całej Polsce. Emerytury, jakie znamy, przestają istnieć.

Emerytura znika. ZUS potwierdza: emeryci wracają do pracy

Wśród oświadczeń poszczególnych oddziałów ZUS w poniedziałek 29 lipca swój pakiet danych przekazał ten z Opola. Rzecznik Sebastian Szczurek przyznał, że w województwie opolskim na 1 tys. emerytów pracuje już 126. z nich. Trend jest wzrostowy - rdr. różnica wyniosła 3 osoby. Niewiele? Dość dodać, że Opolszczyzna wypada pod tym względem najdalej od uśrednionego, krajowego optimum. To wynosi 136 pracujących seniorów na każdy 1 tys. emerytów. I przekłada się na fakt, że z końcem roku 2023 - w Polsce pracowało 854 tys. emerytów (średnio każdego roku na emeryturę przechodzi ok. 200/300 tys. osób), podczas gdy w 2018 r. - niecałe 748 tys. a jeszcze wcześniej, z końcem 2015 r. - 575 tys.

Zobacz też: Polacy odwracają się od gotówki. "Kartą, czyli telefonem", NBP nie ma złudzeń, co dalej

Zasiłki socjalne dla cudzoziemców spoza UE. Zaskakujący wyrok Europejskiego Trybunału

Emerytura znika. Seniorzy nie przestają pracować

Ta grupa jest dość dokładnie zbadana. Serwis bankier.pl, cytując z kolei rzeczniczkę podlaskiego oddziału ZUS, podaje, że jej większość stanowią kobiety - wedle ostatnich raportowanych liczb za koniec 2023 r.: aż 57,8 proc. ogółu pracujących emerytów. Zróżnicowany jest też wiek, choć zdecydowanie dominuje grupa seniorów w pięcioletnim przedziale 60-65 lat, co sugerowałoby, że Polacy wzięli sobie do serca długoletnie apele urzędników o przedłużaniu pracy - która przekłada się na maksymalizację kapitału początkowego na koncie ZUS, a w konsekwencji - do wyższych, comiesięcznych wypłat już w trakcie emerytury. Średni wiek pracujących seniorów wyniósł 67 lat i 3 msc. W przypadku mężczyzn był nieco wyższy, co może wynikać z samego, wyższego, progu wiekowego.

Nie przegap PORADNIKA: Jak wyliczyć staż pracy do emerytury? Tak robi to ZUS

 

Co robią pracujący emeryci?

Także i o takich szczegółach wie ZUS. Grono pracujących ponad społeczną miarę stanowią w większości pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę (39,1 proc.), dalej - działający na własną rękę, czyli prowadzący działalność gospodarczą (29,3 proc.) i realizujący zadania na umowie-zlecenie (25,7 proc.). Co do branż, ZUS wskazuje tu na dominację… sektora opieki zdrowotnej - ponad 15,5 proc. zatrudnionych. Poza tym na podium znalazł się sektor handlu hurtowego, detalu, czy naprawa pojazdów.

Statystycznie najczęściej pracującego emeryta można spotkać w woj. mazowieckim (163 osoby na 1 tys. uprawnionych do emerytury), wielkopolskim (152 osoby), a najmniej - podkarpackim (89 osób) i lubelskim (106 osób). W dolnych partiach tego rankingu trzyma się także wspomniana już Opolszczyzna.