Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Twój portfel > FPP bije na alarm, stawki emerytur w Polsce coraz bardziej się rozwarstwiają
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 28.08.2019 02:00

FPP bije na alarm, stawki emerytur w Polsce coraz bardziej się rozwarstwiają

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Jak donosi "obserwator finansowy" według Federacji Przedsiębiorców Polskich i Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej, projket budżetu na 2020 r. może doporwadzić do powstania tzw. kominów emerytalnych, a co za tym idzie jeszcze większego rozwarstwienia wysokości świadczeń emerytalnych. 

Emerytury z pieniędzy najbiedniejszych 

W praktyce wszyscy podatnicy musieliby pracować na emerytury najlepiej zarabiających w przeszłości. Ci otrzymywali by za to świadczenia w wysokości kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do tych emerytur dokładaliby się również ludzie z najniższym poziomem dochodów. 

Limit 30-krotności jaki chce znieść rząd, przy okazji zmniejszenia stawek PIT i CIT miałby przynieść państwu 5,2 mld zł. Wtedy budżet zwolni część środków, które wydaje na emerytury, jednak cały koszt przejdzie wtedy na podatników, którzy i tak już są mocno obciążeni przez ZUS. 

FPP przygotowało za to propozycję, której głównym założeniem jest lepsza relacja pomiędzy przedsiębiorcami a ZUS. Przedsiębiorcy, którzy rozliczaliby się z ZUS na preferensyjnych warunkach, a także nie wiedli by z nim wielu kosztownych i czasochłonnych procesów o interpretacje usprawnili by system na tyle, że budżet znalazłby nie 5 mld zł a ponad 10 mld zł  - wynika z założeń planu. 

FPP przeciw rozwarstwieniu emerytur 

"Limit podstawy składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynosi obecnie w skali roku 30-krotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Nie powinno być rolą systemu ubezpieczeń społecznych zapewnienie gwarancji utrzymania poziomu życia najbogatszym osobom, które dysponują szerokimi możliwościami zabezpieczenia się na przyszłość w indywidualnym zakresie." - brzmi stanowisko FPP. 

Federacja przywołuje też za przykład inne kraje europejskie gdzie takie limity jednak obowiązują i systemy emerytalne tych krajów funkcjonują dobrze.