Emerytury księży. Ich wysokość może zadziwić
Skąd bierze się emerytura księży i jakie są to kwoty? Okazuje się, że księża mogą otrzymywać emeryturę z dwóch źródeł.
Skąd pochodzą środki na emerytury księży?
Księża mogą otrzymywać emerytury z dwóch źródeł, z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Funduszu Kościelnego. Ta pierwsza jest zbliżona do tej, który otrzymuje przeciętny Polak. Jak informuje kobieta wp.pl, przy średnich zarobkach emerytura jest na poziomie średniej emerytury w naszym kraju, czyli 2,5 tysiąca złotych.
Księża, oprócz pełnienia obowiązków w parafiach, są zatrudniani w szkołach, na uczelniach, kuriach. Część z nich pełni również funkcje kapelanów wojskowych czy szpitalnych. Pracujący księża odprowadzają składki podobnie jak zwykli pracownicy.
Natomiast duchowni, którzy wykonują wyłącznie działalność duszpasterską, odprowadzają jedynie 20 proc. składek ZUS, a pozostałe 80 proc. jest finansowane z Funduszu Kościelnego. Trzeba dodać, że stawki z Funduszu Kościelnego są wyższe niż te z ZUS, jednak otrzymują je wyłącznie księża po 75. roku życia.
Rekordowa emerytura księdza
Rekordzistą pod względem wysokości emerytury jest arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Jak podaje „Fakt" , abp Głóźdź był m.in. biskupem polowym Wojska Polskiego w latach 1991-2004, dzięki czemu oprócz emerytury z ZUS przysłujge mu także emerytura generalska. „Fakt" oszacował, że jego comiesięczny dochód wynosi blisko 23 tys. zł brutto.
Ponadto diecezja pokrywa koszty wyżywienia, mieszkania i leczenia wraz z ewentualnym zatrudnieniem osobistego opiekuna.
Wyższe dopłaty na Fundusz Kościelny
W 2024 roku wzrośnie płaca minimalna. Jej wysokość ma wpływ nie tylko na zarobki Polaków, ale również na emerytury dla księży. Fundusz Kościelny jest finansowany z budżetu państwa, w 2022 roku rząd przeznaczył sumę 200,2 mln zł, co jest rekordową sumą.
W 2021 roku było 29 638 katolickich księży, w tym 5728 zakonników.