Emerytury stażowe. Solidarność złoży projekt ustawy w Sejmie
Emerytury stażowe utknęły w martwym punkcie. NSZZ "Solidarność" stracił cierpliwość i zamierza złożyć projekt o emeryturach stażowych samodzielnie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak wygląda kwestia emerytur stażowych
Jakie są warunki emerytur stażowych
Co emerytury stażowe oznaczają w praktyce
Emerytury stażowe w rękach "Solidarności"
Temat emerytur stażowych ciągnie się już niemal od kilku lat. Andrzej Duda powziął sobie za cel wprowadzenie emerytur stażowych i próbował to zrobić już w 2015 r., jednakże wówczas Sejm oddalił poprawkę zaproponowaną przez prezydenta.
Temat emerytur stażowych powrócił ponownie przy okazji kampanii prezydenckiej w 2020 r. Andrzej Duda podpisał porozumienie z NSZZ "Solidarność" o wprowadzeniu emerytur stażowych.
Z kolei w październiku 2020 r. dziennik "Fakt" informował, że praca nad emeryturami stażowymi ruszyła. W Pałacu Prezydenckim pracować miały zespoły złożone z ekspertów NSZZ "Solidarność" oraz prezydenckich doradców.
Emerytury stażowe i wcześniejsza jesień życia
Pierwotnie mówiło się o tym, że ustawa o emeryturach stażowych ma zostać złożona jako inicjatywa prezydenta, jednakże najnowsze informacje są zupełnie inne. Projekt ustawy ma złożyć jutro przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda wprost na ręce marszałek Sejmu, Elżbiety Witek - informuje money.pl.
Emerytury stażowe wprowadzają możliwość przejścia na jesień życia po przepracowaniu 35 lat w przypadku kobiet oraz 40 lat w przypadku mężczyzn. Warunkiem byłoby uzbieranie odpowiedniego kapitału na koncie w ZUS.
Eksperci podkreślają, że w praktyce emerytury stażowe oznaczają dwie rzeczy: głodowe świadczenia oraz obniżanie wieku emerytalnego. Dodają, że zachowanie Polski różni się od innych krajów, gdzie wiek emerytalny cały czas się podwyższa.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]