Enea inwestuje. Nowe inwestycje pozwolą uzyskać dodatkowy milion ton węgla rocznie
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej grupy Enea, prezes spółki Paweł Majewski omawiał nowe inwestycje, które znacznie zwiększą ilość dostępnego węgla w Polsce.
Konferencja poświęcona była Programowi Rewitalizacji i Eksploatacji Hałd Węglowych.
Dodatkowy milion ton węgla rocznie
Spółka planuje rewitalizację terenów pogórniczych.
W Polsce zidentyfikowano około 153 hałdy o średniej wielkości 10 mln ton. Są na nich składane odpady wydobywcze.
„Ten projekt nie ma właściwie wad. Dawać będzie on korzyści i finansowe, i środowiskowe i związane z bezpieczeństwem energetycznym. Program polega na uruchomieniu 10 instalacji, każda ma umożliwić odzyska 100 tys. ton węgla. Liczymy, że w każdej z hałd, których jest 153, znajduje się 8% węgla, który uda się odzyskać. To, co jest istotne, to program ten umożliwi odzyskanie również terenu, który może zostać wykorzystany pod inwestycje, np. w OZE” – mówił podczas konferencji prezes Majewski.
Enea odzyska węgiel z hałd kopalnianych
10 instalacji ma kosztować w sumie 150 mln złotych.
Każda z nich będzie w stanie odzyskać około 10% węgla ze zwałowisk.
W sumie Enea planuje odzyskać aż milion ton węgla rocznie.
„Nie będzie on na pewno gorszej jakości niż ten importowany. To właściwie ten sam węgiel, który jest wydobywany z danej kopalni” – dodał Majewski.
Prezes poinformował również: „Zakładamy pozyskanie środków zewnętrznych, jako że jest to projekt również o charakterze gospodarki obiegu zamkniętego, a więc projekt środowiskowy”.
„Wykorzystanie potencjału hałd górniczych i zgromadzonego w nich węgla oraz innych przydatnych materiałów jest jednym ze sposobów dywersyfikacji źródeł pozyskiwania surowców. Ma również bardzo istotną wartość ekologiczną - likwidacja hałd pozytywnie wpłynie na środowisko i uruchomi nowe możliwości rozwoju energetyki odnawialnej” – przekazał wicepremier Jasek Sasin, minister aktywów państwowych.