Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Europejski Kongres Gospodarczy. Centrum Europy w Katowicach. Czym zaskoczy Von Der Leyen?
Michał Górecki
Michał Górecki 06.05.2024 12:47

Europejski Kongres Gospodarczy. Centrum Europy w Katowicach. Czym zaskoczy Von Der Leyen?

EEC
Fot. EEC - mat.prasowe

Europejski Kongres Gospodarczy wraca z 16. edycją corocznego wydarzenia, które na trzy dni w roku sytuuje Katowice w centrum Środkowej Europy. 7-9 maja to w katowickim MCK 170 debat, 1200 prelegentów, setki dziennikarzy, managerów i polityków najwyższego, międzynarodowego szczebla. I przede wszystkim; dyskusja, koncepcje i rozwiązania problemów, które już teraz Europa musi rozwiązać. W tym roku redakcja BiznesINFO będzie tego wszystkiego częścią.

Europejski Kongres Gospodarczy (7-9 maja). "Podnosimy rangę wydarzenia"

EKG (eng. European Economic Congress) po raz kolejny odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach (7-9 maja), w siedzibie Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości (PTWP), tuż przy katowickim Spodku. Trzy dni paneli tematycznych obudowane będą wydarzeniami towarzyszącymi; galami TOP inwestycje komunalne, Inwestor Bez Granic, Promotor Polski, Zrównoważonego Budownictwa czy Cyfrowej Transformacji. Prelegenci przygotowali blisko 200 debat, paneli tematycznych, z których wszystkie traktować będą o kilku głównych segmentach rynku:

  • Europa, geopolityka,
  • klimat, środowisko,
  • energia, transformacja,
  • cyfryzacja, technologie,
  • prawo, regulacje,
  • przemysł, surowce, paliwa,
  • ochrona zdrowia,
  • miasto, region, metropolia, samorząd (miasta przyszłości, smart cities),
  • zarządzanie, rynek pracy, technologie.

16. edycja przyniesie zmiany, które podniosą rangę wydarzenia, ale również wzmocnią rozwój najmocniejszych atutów marki EEC. Ulepszone zostaną formuły wystąpień, a powiększona przestrzeń samego wydarzenia - przekazują organizatorzy.

W 2024 r., po pandemii i w trakcie wojny, Europa stoi przed szeregiem wyzwań, które zdecydują o jej konkurencyjności; być może zdiagnozują miejsce w międzynarodowej sztafecie rynków, potencjałów i zasobów. Wszystkie wymienione segmenty są kluczowe, dla wypracowania jak najlepszego miejsca w tej sztafecie. O planie dla Europy usłyszymy już podczas inauguracji; od Donalda Tuska i Ursuli Von Der Leyen.

Donald Tusk nie ma wątpliwości. "Polacy bogatsi od Brytyjczyków do 2029"

Europejski Kongres Gospodarczy otworzą Donald Tusk i Ursula Von Der Leyen

Od 25 kwietnia wiadomo już oficjalnie, że na EEC pojawi się Donald Tusk wraz z Ursulą Von Der Leyen, przewodniczącą Komisji Europejskiej. “Razem przedstawimy plan dla Europy” - przekazał na “X” premier. Warto dodać, że już kilka dni później odbędzie się rekonstrukcja rządu, bo część obecnych ministrów ubiega się o mandat do europarlamentu w nadchodzących wyborach.

Komisja Europejska zdejmuje z Polski art. 7(1). “Nie istnieje ryzyko naruszenia praworządności”

Udział przewodniczącej komisji powinien korespondować z zapowiadaną w marcu strategią “znaczącego zwiększenia potencjału przemysłu obronnego”. Przypomnijmy przy tym, że Von Der Leyen jest oficjalnie kandydatką Europejskiej Partii Ludowej na reelekcję do mandatu przewodniczącej Komisji Europejskiej. Kontekst polityczny jest ważny, analityczna dyskusja o rynku będzie podszyta tłem rywalizacji mocarstw i miejsca Europy w tym dynamicznym układzie. Już z początkiem kwietnia br. Von Der Leyen opiniowała, że wojna, trwająca u bram UE trzeci rok, jest “coraz bardziej agresywna”, a do niej dochodzi jeszcze kryzys w Gazie i coraz bardziej napięta sytuacja polityczna z Państwem Środka.

W poniedziałek 6 maja przewodnicząca Komisji Europejskiej po raz pierwszy od zmiany rządu i wypłacenia części z transzy KPO ogłosiła, że Polska nie jest już objęta artykułem 7 (1). 

Komisja uważa, że nie istnieje już wyraźne ryzyko poważnego naruszenia praworządności w Polsce w rozumieniu art. 7 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej.

W uzasadnieniu czytamy m.in., że rząd Donalda Tuska wprowadził szereg “środków legislacyjnych i nielegislacyjnych, aby rozwiać obawy dotyczące niezależności wymiaru sprawiedliwości”, a Polska uznała nadrzędność prawa UE i zobowiązała się do wdrożenia wszystkich wyroków Trybunały Sprawiedliwości UE i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

BiznesINFO na EEC

Relację z Europejskiego Kongresu Gospodarczego zobaczysz w czasie rzeczywistym w serwisie biznesinfo.pl. Będziemy relacjonować poszczególne panele dyskusyjne, przekazywać najciekawsze treści i zdjęcia.