Faktura do paragonu dla osoby, która nie prowadzi działalności. Można?
Wystawianie faktur dla osób prowadzących działalność gospodarczą to codzienność. Jednak czasem zdarza się, że klient detaliczny, który nie ma firmy, wraca z paragonem, by do niego otrzymać fakturę. Czy w ogóle faktura przysługuje detalistom, w jakim terminie żądanie może być zrealizowane i czy można wystawić fakturę do paragonu, gdy klient nie prowadzi własnej działalności?
Kiedy możesz wystawić fakturę klientowi detalicznemu?
Zgodnie z prawem klient detaliczny ma prawo otrzymać od sprzedawcy paragon fiskalny, co jest częstsze lub fakturę. Ta druga musi być wystawiona na żądanie osoby kupującej, co precyzuje artykuł 106 i w ustępie 6 ustawy o VAT. Wskazuje on, że sprzedający ma obowiązek spełnić żądanie klienta, jeśli:
a) osoba ta zgłosiła potrzebę przed końcem miesiąca, w którym nastąpiło dostarczenie towaru lub wykonanie usługi albo też otrzymano całość lub część zapłaty. Trzeba tu pamiętać, że fakturę wystawia się nie później niż 15 dnia kolejnego miesiąca.
b) zgłoszenie pojawiło się po upływie miesiąca, w którym nastąpiło wykonanie usługi lub sprzedaż towaru albo otrzymano część lub całość pieniędzy, wówczas należy wystawić fakturę nie później niż w ciągu 15 dni od dnia pojawienia się żądania ze strony klienta.
Nabywca detaliczny może także żądać faktury do paragonu dla osoby prywatnej bez działalności, gdy sprzedaż dotyczyła produktów zwolnionych z podatku towarów i usług. Sprzedawca nie musi respektować prośby klienta, gdy ten zgłosi się z nią ponad 3 miesiące po końcu miesiąca, w którym miała miejsce realizacja sprzedaży. Może to zrobić, o ile będzie chciał.
Czy można wystawić fakturę do paragonu osobie nieprowadzącej działalności gospodarczej?
Częściowo już odpowiedzieliśmy na to pytanie, bo fakturę do paragonu dla osoby nieprowadzącej działalności może otrzymać klient na zasadach ujętych wyżej. Nie ma tu znaczenia, czy rzeczywiście wziął już paragon i do niego chce dołączyć fakturę, czy na początku zgłosił prośbę o wystawienie takiego dokumentu. Trzeba mieć jednak świadomość, że w przypadku tego rodzaju transakcji, a więc faktury do paragon, paragon będzie musiał być zwrócony.
Przede wszystkim trzeba dopilnować, by klient zwrócił paragon fiskalny. Następnie należy zaksięgować powstały przychód na podstawie raportu z kasy fiskalnej. Oczywiście wszystko dlatego, że w przypadku faktury do paragonu dla osoby prywatnej nieprowadzącej działalności nie ma potrzeby wykazywania transakcji w pliku JPK_V7. Dlatego od 1 października 2020 roku przedsiębiorcy mogą je ujmować w części ewidencyjnej pliku JPK_V7 oznaczając je FP.
Faktura do paragonu tylko z NIP-em?
Klient detaliczny, który nie prowadzi działalności gospodarczej, w ciągu 3 miesięcy od daty zakupu może poprosić o wystawienie faktury. Tak samo dzieje się, gdy wcześniej otrzymał już paragon, z tym że w takich przypadkach ten dowód fiskalny powinien zostać zwrócony. Trzeba też pamiętać o nowych zasadach, które jakiś czas temu weszły w życie. Od 2020 roku faktura do paragonu dla osoby prowadzącej działalność może być wystawiona tylko wtedy, gdy przedsiębiorca umieści na paragonie NIP, a więc poda go przed kasowaniem. To jednak nie zmienia przepisów dla faktury do paragonu dla osoby prywatnej.