BiznesINFO.pl
Zbierałeś na Fiata 126p i go nie dostałeś? Możesz teraz dostać ogromne pieniądze

pixabay/gosiak1980

Nawet 19 tys. zł za Fiata 125p, o którym marzyłeś. Państwo wypłaci rekompensaty

2 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Odkładałeś w latach 80’ pieniądze na rachunku PKO na Fiata 126p bądź "dużego fiata" i ostatecznie nie dostałeś wymarzonego wówczas auta? Możesz ubiegać się o rekompensatę i to nie małą.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W latach 80' by otrzymać Fiata 126p i Fiata 125p można było gromadzić środki na rachunku PKO

  • Ci, którzy nie otrzymali samochodu mogą otrzymać rekompensaty

  • Jakie sumy można otrzymać za "malucha" i "dużego fiata"

Nie dostałeś Fiata 126p? Możesz dostać gigantyczne pieniądze

Dla młodych czytelników może wydawać się to abstrakcyjne, ale w ostatniej dekadzie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w związku z problemem niedoboru samochodów, osoby, które marzyły o Fiacie 126p, czyli tzw. „maluchu”, bądź Fiacie 125p (tzw. „duży fiat”), mogły otworzyć rachunek oszczędnościowy w banku PKO i przelewać na niego środki, mające stanowić przedpłatę na samochód (o tym kto ostatecznie otrzyma auto decydowało losowanie).

I tak wielu Polaków sumiennie zbierało środki na Fiata 126p lub „dużego fiata”, tyle, że ostatecznie samochodu nie otrzymało. Ich losem zainteresowano się dopiero siedem lat po upadku komunizmu. 

Jak przypomina serwis auto-swiat.pl, dopiero w 1996 roku, została uchwalona ustawa zgodnie z którą pojawiła się możliwość wypłaty rekompensat za ostatecznie niezrealizowane przedpłaty na pojazdy. Pieniądze zaczęto wypłacać już w następnym roku.

Przedpłaty cieszyły się sporym zainteresowaniem Polaków. Z danych przywołanych przez serwis Bankier.pl wynika, że w latach 1982-1985 z opcji tej skorzystało 1,5 mln osób. Większość odebrała wpłacone na rachunek PKO pieniądze, gdy tylko pojawiła się taka możliwość, ale z pewnością są osoby, które po latach mogły zapomnieć o przedpłatach i ostatecznie nie zwróciła się o rekompensatę.

Jeżeli w gronie naszych czytelników są owi zapominalscy, to mamy dla nich znakomitą wiadomość. Jak podaje auto-swiat.pl, środki wpłacone na przedpłaty nie przepadły i wciąż istnieje możliwość, by po nie sięgnąć.

Można dostać prawie 20 tys. zł

A jest po co sięgać. Na początku zeszłego miesiąca resort finansów opublikował obwieszczenie, w którym została podana zwaloryzowana wartość rekompensat. Okazuje się, że osoby, które wniosły przedpłatę na Fiata 126p, mogą otrzymać prawie 14 tys. zł.

Jeszcze lepiej wygląda sytuacja w przypadku osób, które zbierały na „dużego fiata”. W tym wypadku można otrzymać aż 19 629 zł. Portal zwraca uwagę, że obecne kwoty, mające być rekompensatą za nieotrzymane auto są znacznie wyższe niż w momencie uchwalenia wspomnianej ustawy. W 1996 roku rekompensata w przypadku Fiata 126p wynosiła ponad 5 tys. zł, czyli prawie trzy razy mniej niż obecnie. W przypadku Fiata 125p było to prawie 8,5 tys. zł, czyli ponad dwukrotnie mniej niż teraz.

Jest co odbierać i co ważne nie trzeba tego robić natychmiast. Zgodnie z ustawą roszczenie względem wniesionych przedpłat nie ulegają przeterminowaniu.

Osoby, które zdecydują się jednak na sięgnięcie po rekompensatę już teraz, to powinny udać się do placówki PKO BP.  Jak przypomina Bankier.pl, należy wziąć ze sobą oryginał „potwierdzenia przyjęcia przedpłaty”, dowód osobisty, oraz dowód wpłaty.

Co jeśli właściciel rachunku zmarł? Wówczas wypłata zgromadzonych środków następuje po przeprowadzeniu postępowania spadkowego.

Podobne artykuły

Dodatkową emeryturę pobiera coraz więcej Polaków, jednak jej podstawa prawna jest wątpliwa

Twój portfel

Rośnie liczba stulatków w naszym kraju. Coraz więcej Polaków pobiera emeryturę honorową

Czytaj więcej >
Podwyżki mandatów. Kary będą naprawdę wysokie

Twój portfel

Mandaty za wykroczenia skarbowe w górę. Podwyżka będzie konkretna

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News.

Twój portfel

500 plus już droższe od elektrowni atomowej. Rok w rok na program wydajemy fortunę

Czytaj więcej >
Banknot z podobizną Lecha Kaczyńskiego zostanie wyemitowany już w listopadzie 2021 r.

Twój portfel

Banknot z Lechem Kaczyńskim już zaprojektowany. Niedługo emisja

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Polskie banknoty w sniegu.

Twój portfel

300 plus już nie do ręki. Rząd wprowadza zmiany w kluczowym programie

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Paliwo potrafi wyciągnąć z portfela fortunę. Oto kilka sposobów na tanie tankowanie

Czytaj więcej >