Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Fiskus chce ściągać coraz bardziej absurdalne podatki. Teraz wziął na cel samochody służbowe
Radosław Święcki
Radosław Święcki 17.06.2021 02:00

Fiskus chce ściągać coraz bardziej absurdalne podatki. Teraz wziął na cel samochody służbowe

Fiskus bierze się za samochody służbowe
Wikimedia/Adrian Grycuk

Fiskus bierze na cel samochody służbowe. Najnowsza interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej wskazuje, że podatnicy nie będą mogli odliczyć całego VAT od wydatków związanych z takimi pojazdami w sytuacji, gdy istnieje nawet potencjalna możliwość skorzystania z nich w celach prywatnych. Według ekspertów nowe zasady są sprzeczne z przepisami prawa i nie przystają do rzeczywistości.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Pełne odliczenie VAT od wydatków związanych z samochodami służbowymi nie będzie możliwe

  • Jak do nowych przepisów podchodzą eksperci

  • Co budzi szczególną krytykę

Fiskus bierze na cel samochody służbowe

Fiskus bierze na cel samochody służbowe. Serwis prawo.pl informuje o najnowszej interpretacji podatkowej wydanej przez Krajową Informację Skarbową. Wynika z niej, że podatnicy będą mieli możliwość pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z pojazdami służbowymi, jedynie w sytuacji, gdy wykorzystywane są one do celów prowadzenia działalności gospodarczej.

Nowe zasady nie określają w jaki sposób podatnik ma zapewnić wyeliminowanie użytku prywatnego. Instytucja informuje jedynie, że działania te muszą zostać dostosowane do specyfiki działalności i sposobu używania dla jego celów pojazdów.

W praktyce zasady używania samochodu służbowego muszą obiektywnie potwierdzać, że jest on wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej i nie ma możliwości prywatnego użytku. Tymczasem jak zauważa prawo.pl samo parkowanie takiego auta w miejscu zamieszkania pozwala na potencjalne wykorzystanie go do celów prywatnych.

Eksperci zwracają uwagę, że interpretacja jest nie tylko sprzeczna z przepisami prawa, ale też nie przystaje do obecnej rzeczywistości. - Wydana interpretacja jest nie tylko niekorzystna dla podatnika, ale jest kuriozalna, sprzeczna z przepisami prawa, zawiera nieuprawnione treści i jest koronnym dowodem na brak styczności z realiami prowadzenia działalności gospodarczej w XXI wieku, w tym działalności polegającej na wynajmie kamperów (tych konkretnie pojazdów dotyczyła odpowiedź) - podkreśla cytowana przez portal Agnieszka Czernik, doradca podatkowy, zdaniem której sprawa powinna mieć swój finał nawet przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Interpretację podatkową krytykuje również Patrycja Kubiesa, doradca podatkowy w kancelarii KiB według której dowodzi ona, że polskie przepisy podatkowe nie chronią podatników, jak również nie zapewniają stabilności podejścia organów podatkowych.

Ekspertka przywołuje art. 86a ust. 4 ustawy o VAT zgodnie z którym samochody służbowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli sposób wykorzystywania ich przez podatnika został określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania (dodatkowo potwierdzonych prowadzoną przez podatnika dla tych ewidencją przebiegu pojazdu), wykluczających użycie samochodu do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Prawo.pl zwraca uwagę, że najnowsza interpretacja różni się od dotychczasowych, prezentowanych w interpretacjach indywidualnych i orzeczeniach sądów. Portal przywołuje orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego w którym wskazano, że parkowanie samochodu poza siedzibą firmy nie oznacza automatycznie, że nie jest on wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej.

Wskazano wówczas, że chodzi o to, aby możliwość parkowania auta poza siedzibą firmy była uzasadniona specyfiką prowadzonej działalności gospodarczej i określona została w wewnętrznych regulacjach, które obowiązują u podatnika. Sam podatnik powinien zapewnić odpowiednie mechanizmy kontroli.

Kubiesa zwraca uwagę, że jeśli ustawodawca nie zdefiniował tego jak mają wyglądać mechanizmy kontroli, pozostawiając w ten sposób podatnikom swobodę w kwestii tworzenia regulaminów w tym zakresie, to nie może uzależniać odliczenia podatku od tego jak mechanizmy kontroli wyglądają.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: VAT