FISKUS planuje wprowadzić olbrzymie kary, każdy będzie traktowany jak przestępca podatkowy
Sprawę toczącą się wokół split payment opisała "Rzeczpospolita". Obecnie system ten jest dobrowolny dla przedsiębiorców, ale od 1 września 2019 r. ma być już obowiązkowy. Kary będą dotyczyły nawet najmniejszych błędów.
Na czym polega mechanizm podzielonej płatności?
Gdy wartość transakcji przekroczy 15 tys. zł, a nabyte towary lub usługi znajdą się na liście z załącznika 15 do stawy o VAT, przedsiębiorcy będą już musieli go stosować - o podatku pisze money.pl. Kwestia podatku rozchodzi się o wynegocjowaną z UE zgodę na wprowadzenie w Polsce obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w VAT.
Jak będzie należało ujmować split payment w rozliczeniach?
Na fakturach objętych systemem każdy przelew będzie musiał mieć odpowiedni tytuł, a mianowicie będzie musiała w nim być adnotacja mechanizm podzielonej płatności - można przeczytać w money.pl. Jeżeli nabywca opłaci fakturę bez stosowania mechanizmu, to także może skończyć się to wysokimi sankcjami.
Eksperci mówią, że kary są zbyt wysokie
Anna Sarna, doradca podatkowy w Kancelarii MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, na którą powołuje się money.pl mówi, że tak abstrakcyjnie wysokie kary stosowane były do tej pory tylko w przypadku wyłudzeń lub przestępstw podatkowych. Wymierzenie tak wysokich sankcji dla przedsiębiorców oznacza, że z automatu urząd będzie traktował wszystkich jako potencjalnych finansowych przestępstepców, co jest niezgodne z etyką.
undefinedundefined