Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Fuzje i przejęcia w Polsce: małe firmy na celowniku inwestorów?
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 22.04.2024 16:23

Fuzje i przejęcia w Polsce: małe firmy na celowniku inwestorów?

None
fot. materiały prasowe

Wzrost regulacji i utrzymujące się wysokie stopy procentowe mogą skłonić inwestorów do skupienia się na przejęciach mniejszych spółek w Polsce, prognozują prawnicy Baker McKenzie. Rynek fuzji i przejęć w kraju pozostaje stabilny mimo geopolitycznych zawirowań.

Globalny spadek aktywności M&A

Globalny rynek fuzji i przejęć wyhamował w 2023 roku. Łączna wartość transakcji spadła o 17% do 2,9 bln USD, a liczba transakcji zmniejszyła się o 5% do 56,7 tys. Do osłabienia koniunktury przyczyniła się niepewność makroekonomiczna i wysoka inflacja, co z kolei podniosło koszty finansowania inwestycji. Zdaniem ekspertów Baker McKenzie, czynniki regulacyjno-prawne odgrywają coraz większą rolę w kształtowaniu rynku.

– Sytuacja na rynku fuzji i przejęć jest niezwykle złożona. Oprócz wciąż wysokich stóp procentowych, dostrzegamy rosnącą aktywność organów kontrolnych, głównie w obszarze ochrony konkurencji – mówi Tomasz Krzyżowski, partner w warszawskim biurze Baker McKenzie. – Szczególnie dotyczy to sektora technologicznego i branż o wysokim poziomie konsolidacji, gdzie niewątpliwie każda duża transakcja będzie dokładnie monitorowana.

Prawnicy Baker McKenzie zwracają uwagę na rosnące znaczenie regulacji takich jak kontrola fuzji, zasady prowadzenia inwestycji zagranicznych czy unijne rozporządzenie w sprawie subsydiów zagranicznych (FSR) w procesie podejmowania decyzji o przejęciach spółek. Dotyczy to zwłaszcza inwestorów spoza UE.

Geopolityka wpływa na M&A

Narastające napięcia geopolityczne również wpływają na rynek fuzji i przejęć. Wojny handlowe, rywalizacja gospodarcza, technologiczna i militarna państw prowadzą do coraz większej liczby regulacji dotyczących inwestycji zagranicznych.

– Kwestie bezpieczeństwa i porządku publicznego odgrywają coraz większą rolę w polityce regulacyjnej i handlowej UE. Rosnąca nieufność względem kapitału pochodzącego z rywalizującego kraju lub bloku, powoduje, że regulatorzy wprowadzają przepisy mające na celu ochronę rodzimych, strategicznie istotnych przedsiębiorstw – mówi Weronika Achramowicz, managing partner w Baker McKenzie w Warszawie. – Organy kontroli skupiają się przede wszystkim na spółkach technologicznych, w szczególności tych związanych z technologią obronną czy kosmiczną lub tworzących rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Zagadnienia regulacyjne i compliance zyskują nowy, dotychczas niespotykany, wymiar w kontekście transakcyjnym.

 

M&A napędzane transformacją i zrównoważonym rozwojem

Kluczowym czynnikiem napędzającym rynek fuzji i przejęć pozostaje potrzeba dostosowania działalności firm do zmieniających się warunków rynkowych i postępu technologicznego. Kolejnym ważnym trendem jest rosnący popyt na technologie i usługi związane z wdrażaniem polityki zrównoważonego rozwoju.

Firmy, które mogą zaoferować innowacyjne rozwiązania lub których działalność wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju, stają się atrakcyjnym celem przejęć. Wiele spółek i inwestorów jest zainteresowanych zakupem aktywów lub technologii, które pomogą im przejść na czystsze i bardziej ekologiczne źródła energii – mówi Łukasz Targoszyński, partner w warszawskim biurze Baker McKenzie.

 

Polskie spółki mogą stać się też atrakcyjnym celem przejęć dla inwestorów zainteresowanych przenoszeniem produkcji bliżej finalnego klienta, jak również ze względu na oczekiwane ożywienie gospodarcze i poprawę wyników finansowych związaną ze zwiększonym napływem środków z programów pomocowych UE, w tym w ramach Krajowego Planu Odbudowy – podsumowuje Filip Uziębło, partner Baker McKenzie w Warszawie.

Polskie firmy na celowniku

Polskie spółki mogą stać się atrakcyjnym celem przejęć z kilku powodów. Inwestorzy mogą szukać możliwości przeniesienia produkcji bliżej finalnego klienta, a także liczyć na ożywienie gospodarcze i poprawę wyników finansowych związane z napływem środków z programów pomocowych UE, w tym Krajowego Planu Odbudowy.

Prawnicy Baker McKenzie spodziewają się wzrostu zainteresowania polskich firm ze strony międzynarodowych funduszy private equity, zwłaszcza w obszarze infrastruktury i energii odnawialnej. Atrakcyjnym celem przejęć pozostają również aktywa odporne na zawirowania makroekonomiczne i zapewniające stabilny wzrost, takie jak spółki z sektora ochrony zdrowia.

Tagi: rynek