BiznesINFO.pl
Polska liderem produkcji sprzętu AGD. Nie mamy sobie równych.

pixabay, ZyrexPl

Gałąź gospodarki, która ciągle kwitnie. W produkcji AGD nie mamy sobie równych

5 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Polska pozostaje niekwestionowanym liderem produkcji sprzętu AGD ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Z danych opublikowanych przez GUS wynika, że Polska w 2021 r. odnotowała produkcyjny wzrost w 109 kategoriach w stosunku do ubiegłego roku. W czym jes

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie branże zyskały na pandemii

  • Czemu AGD zwycięża

  • Jakie branże przeżywają spadek produkcji

AGD wymieniane masowo

Pandemia koronawirusa sprawiła, że Polacy zaczęli masowo modernizować swoje mieszkania i wymieniać sprzęt AGD. Również obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej poszli za ciosem, a to wykorzystali producenci sprzętu AGD. Dane pokazują, że jesteśmy prawdziwym liderem.

Biznes Interia podaje, że w lutym 2020 r. odnotowaliśmy wzrost produkcji w 127 pozycjach. Z kolei w tym roku spośród 302 kategorii, wzrost nastąpił w 109 z nich. Dane dotyczące polskiej gospodarki prezentują się dobrze, bowiem nawet wskaźniki dotyczące przedsiębiorstw niefinansowych w 2020 r. nie zmieniły się drastycznie.

Ze szczegółowej analizy wskaźników wynika, że Polska pozostaje liderem produkcji sprzętu AGD. Z taśm produkcyjnych wyjechało o kilkadziesiąt procent więcej urządzeń gospodarstwa domowego niż przed rokiem. Jakie są tego przyczyny?

Eksperci wskazują, że niewątpliwy udział w procederze miała pandemia koronawirusa. Co więcej, wskazuje się również na podwyżki cen prądu, które wymuszają na ludziach wymianę sprzętu na bardziej energooszczędny.

Polska liderem produkcji AGD

Jak mówi Wojciech Konecki, prezes związku pracodawców AGD Applia, Polska stała się europejskim zagłębiem produkcyjnym i jest "numerem 1 w całej Unii Europejskiej". To, co sprzyja branży to lockdown i fakt, że klienci zostali w domach. Producenci zbierają także plony z inwestycji na rzecz unowocześnienia fabryk. W rozmowie z Biznes Interia Konecki zwraca uwagę, że skończyły się czasy, gdy do naszego kraju sprowadzano stare taśmy produkcyjne z Zachodu. Polskie zakłady są nowoczesne i w niczym nie ustępujący tym działającym za granicą.

Na pandemii koronawirusa zyskała także branża meblarska. Spadła ilość produkcji mebli kuchennych, ale wzrosła tych przeznaczonych do postawienia w salonie czy w sypialni. COVID-19 pozytywnie wpływa na branżę farmaceutyczną.

Jednakże nie wszystko jest tak kolorowe, jak mogłoby się wydawać. Spada produkcja wyrobnej stali, produktów walcowanych i blach. Konecki ostrzega, że problemem w nadchodzącym czasie może być wzrost deficytu kluczowych surowców, np. stali.

Branża zajmująca się produkcją odzieży również przeżyła spadek produkcji. Zwłaszcza moda męska poszybowała w dół, bowiem marynarek, płaszczy i garniturów produkuje się średnio o 50 proc. mniej.

Na początku roku straciła produkcja pustaków i cementu, jednakże eksperci wskazują, że jest to związane z porą roku, a nie koronakryzysem. W branży motoryzacyjnej kryzys przeżywają producenci samochodów, natomiast w siłę rosną producenci autobusów.

Podobne artykuły

Osiedla bez dzieci? To możliwe

Polska i Świat

Osiedle bez dzieci powstanie w Polsce. Znamy już lokalizację

Czytaj więcej >
Przedszkola i żłobki wrócą od poniedziałku?
EastNews/Zofia i Marek Bazak

Polska i Świat

Przedszkola i żłobki otwarte mają niebawem. Dzieci wrócą do placówek prawdopodobnie w poniedziałek

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 18.01.2021. Dzieci klas 1-3 wracaja do stacjonarego naczania w szkolach.

Polska i Świat

Otwarcie szkół i przedszkoli przed czasem. Placówki już przyjmują dzieci

Czytaj więcej >
pixabay.com/makamuki0

Polska i Świat

Lockdown jeszcze dłuższy? Rząd po cichu przesunął termin ważnego świadczenia

Czytaj więcej >
biznesinfo.pl

Polska i Świat

Osiedle z zakazem dzieci, a jak się już urodzi - czeka wyprowadzka. Wiemy już, gdzie powstanie

Czytaj więcej >
pixabay, David Mark

Polska i Świat

Oficjalne stanowisko rządu w sprawie wakacji 2021. Na te słowa czekała cała Polska

Czytaj więcej >