Gazoport w Świnoujściu przyjmie ogromne ilości LNG. PGNiG wydało komunikat
PGNiG zapowiedziało intensyfikacje odbioru LNG przez gazoport w Świnoujściu. Tylko w marcu ma przypłynąć 5 transportów surowca - ogłosiły władze spółki. Działania PGNiG znacznie uniezależniają Polskę od dostaw surowca z Rosji.
Gazoport w Świnoujściu przyjmuje coraz więcej LNG
Do Świnoujścia w styczniu 2022 r. dotarł tankowiec, który dostarczył 120 mln m sześć. skroplonego surowca, który zostanie poddany regazyfikacji. Gaz pochodził z Kataru i był wysłany w ramach kontraktu długoterminowego z Qatargas.
PGNiG zapowiada jednak znaczną intensyfikację dostaw. 3 marca do bałtyckiego portu dotarł katarski metanowiec Al Huwaila zawierający 90 tys. ton LNG, które po regazyfikacji zapewnią 120 mln m sześc. gazu ziemnego. Oprócz kontraktów długoterminowych Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza realizować także kontrakty spot pozwalające na dużo szybszy zakup surowca.
LNG zapewni bezpieczeństwo energetyczne
– W marcu odbierzemy w terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego aż pięć ładunków LNG. To rekord – nigdy wcześniej w ciągu jednego miesiąca nie przyjęliśmy tylu dostaw skroplonego gazu ziemnego. Możliwość importu LNG od rzetelnych, godnych zaufania partnerów nabiera w obecnej sytuacji szczególnego znaczenia z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw paliwa. - mówi Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG SA. - Rola skroplonego gazu ziemnego w imporcie PGNiG będzie dalej rosnąć. Będzie to możliwe także dzięki rozbudowie gazoportu w Świnoujściu, w którym od tego roku mamy zarezerwowane moce regazyfikacyjne na poziomie 6,2 mld m sześc. rocznie. To o ponad miliard metrów sześc. więcej niż do tej pory – dodaje Paweł Majewski.
Gazoport w Świnoujściu przyjął do tej pory 154 transporty LNG o łącznym wolumenie 17 mld metrów sześciennych - podaje PGNiG w komunikacie.