Gdzie szukać informacji o dywidendach?
W dobie zerowych stóp procentowych i wysokiej inflacji inwestowanie w spółki dywidendowe to jedna z opcji na ucieczkę przed pewną stratą. Przy odpowiedniej selekcji wpływy z dywidend mogą zapewnić solidny strumień gotówki na lata.
Inwestowanie w akcje spółek dywidendowych to jedna z najpopularniejszych strategii na świecie. Inwestorzy szukają spółek, które zapewnią im stabilny i solidny strumień gotówki na lata. Inwestowanie oparte na dywidendach zdecydowanie musi być nastawione na długi termin. W wypadku dużych amerykańskich przedsiębiorstw dopiero po przeszło dekadzie można liczyć na zwrot całości zainwestowanych środków z samych dywidend. Kupno akcji spółki tuż przed dniem dywidendy i sprzedaż zaraz po, nie ma większego sensu.
Strategia sama w sobie jest prosta. Kupujemy akcje spółki na lata i czekamy na całkowity zwrot inwestycji z samych dywidend, a później na kolejne profity. Taki cel przyświeca inwestycjom Warrena Buffetta. Według jednego z najsławniejszych inwestorów giełdowych na świecie, spółka powinna być twierdzą z odpowiednio szeroką fosą (stabilny biznes) i z broniącym jej rycerzem (kompetentny prezes/zarząd/właściciel). Przykładem takiej inwestycji amerykańskiego inwestora jest Coca-Cola, która płaci dywidendę nieprzerwanie od 1893 roku. W długim terminie strategie dywidendowe bazujące na analizie finansowej i ostrej selekcji potrafią przynieść znakomite wyniki. Wiele jednak zależy od momentu i ceny zakupu akcji.
Gdzie szukać informacji o dywidendach?
Karuzela dywidendowa kręci się niemal cały rok, ale najwięcej najciekawszych ofert przypada na okres między czerwcem a wrześniem. To właśnie wtedy 80-90 proc. spółek notowanych na GPW dzieli i wypłaca zyski. Aby nie przeoczyć ważnego terminu lub ciekawej oferty, albo zwyczajnie ułatwić sobie poszukiwania odpowiedniej dywidendy, warto skorzystać z kalendarium dywidend StockWatch.pl . W jednym miejscu można posortować i porównać wszystkie oferty pod względem wysokości stawki na akcję, stopy dywidendy czy terminu ustalenia prawa do zysku.
Jak czytać terminy przyznawania dywidend?
O tym, czy i ile dana spółka wypłaci dywidendy decyduje Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Uchwała podjęta na walnym wskazuje wysokość wypłaty oraz moment ustalenia prawa do zysku (dzień dywidendy) i wpłynięcia środków na rachunki maklerskie (dzień wypłaty). Dla wielu inwestorów największy problem stanowi ustalenie momentu, kiedy należy posiadać akcje, żeby załapać się na wypłatę dywidendy. Tu trzeba przypomnieć zasadę T+2, zgodnie z którą rozliczenie transakcji w KDPW następuje z dwudniowym poślizgiem. To oznacza, że akcje danej spółki należy mieć na dwie sesje przed dniem dywidendy. Liczy się stan rachunku na koniec dnia. Na przykład, jeżeli dzień dywidendy w spółce X wypada w czwartek, w podziale zysku będą uczestniczyć ci inwestorzy, którzy będą posiadali akcje na koniec wtorkowej sesji. W środę akcje spółki będą już notowane bez prawa do dywidendy (odcięcie), co oznacza, że cena akcji będzie pomniejszona o stawkę dywidendy. Warto zaznaczyć, że w takiej sytuacji akcje możemy sprzedać już w środę, a dywidenda i tak pojawi się na rachunku w dniu wypłaty dywidendy.
Podatek od dywidendy
Dywidenda to nic innego jak gotówka, która trafia bezpośrednio do portfela inwestora. Niestety, każdą otrzymaną w ten sposób złotówką trzeba podzielić się z fiskusem. W Polsce obowiązuje 19-proc. podatek od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki. Osoba fizyczna, która otrzymała dywidendę nie musi robić przelewu do urzędu skarbowego. Za inwestora robi to biuro maklerskie. To oznacza, że na rachunki maklerskie trafia już dywidenda netto. Przykładowo, jeśli spółka płaci 1 zł dywidendy brutto, inwestor otrzymuje na każdą akcję 0,81 zł netto.
Sposobem na ominięcie podatku jest kupno akcji w ramach Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) lub Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Dywidenda na niewypłacana jest w całości. Ustawodawca przewidział, że środki odkładane na IKE i IKZE nie są obciążone 19-proc. podatkiem od zysków kapitałowych. Jednak w tym celu muszą pozostawać na koncie właściciela do osiągnięcia przez niego 65 roku życia. Pieniądze można wypłacić wcześniej (w tym celu trzeba złożyć odpowiedni wniosek), uiszczając 10-proc., zryczałtowany podatek od wypłaconej kwoty. Po ukończeniu 65. roku życia pieniądze zgromadzone na koncie można wypłacić jednorazowo bądź w ratach, a wypłata środków oznacza automatyczną likwidację konta.
Materiał zewnętrzny