Gdzie występuje gaz łupkowy w Polsce? Lista miejsc
Do dzisiaj w Polsce trwają poszukiwania gazu łupkowego,choć już teraz możemy się spodziewać w których rejonach kraju możemy liczyć na odnalezienie gazu, a w których nie.
Gaz łupkowy to nic innego jak gaz ziemny, z tym że występujący w skałach pod ziemią. Wydobycie polega na wpuszczaniu w głąb ziemi substancji żrących, które rozpuszczają skały, przez co gaz zostaje uwolniony. Wpływ wydobycia gazu łupkowego jest dość kontrowersyjny z ekologicznego punktu widzenia, bowiem podczas uwalniania się gazu, w głębi ziemi pozostaje wiele szkodliwych substancji jakie są stosowane do wydrążenia gazu ze skał.
Gdzie występuje gaz łupkowy w Polsce
Chociaż Polska jest jednym z europejskich pionierów poszukiwań i wydobycia gazu łupkowego, a poszukiwania surowca wciąż trwają, to po dokonanych do tej pory badaniach można wywnioskować, że złoża gazu łupkowego znajdują się na pomorzu i w lubelszczyźnie - jak wynika z badań prowadzonych przez Państwowy Instytut Geologiczny.
Złoża gazu łupkowego (shale gas) mogą występować w ilasto-mułowcowych łupkach górnego ordowiku i dolnego syluru, w polskiej strefie ekonomicznej Bałtyku, na Pomorzu, wschodnim i północnym Mazowszu, Podlasiu i Lubelszczyźnie oraz w łupkach dolnego karbonu na Przedgórzu Sudeckim - możemy przeczytać na stronie Instytutu. Mowa tutaj o okresach ery paleozoicznej. Ordowik i sylur to okresy, które panowały na Ziemi od 485 do 419 mln lat temu. jest to okres odpowiednio długi, aby w ziemi mógł zgromadzić się gaz ziemny, pochodzący z materiałów organicznych z rzeczonych czasów.
Pomimo założenia, że Przedgórze Sudeckie oraz Podlasie mogą być miejscami o dużych zasobach surowca, to póki co nie dokonuje się tam poszukiwań. Większość odwiertów rozpoznawczych zostało wykonanych w pasie biegnącym od Gdańska do Lublina, poszukuje się także gazu w okolicach Milicza położonego między Wrocławiem a Poznaniem, a także w Górach Świętokrzyskich i na Podkarpaciu.