Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jak zdobyć zaświadczenie o prawie do głosowania? Podpowiadamy co powinieneś zrobić
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 03.07.2020 02:00

Jak zdobyć zaświadczenie o prawie do głosowania? Podpowiadamy co powinieneś zrobić

Głosowanie - zaświadczenie, dopisanie
EastNews/ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Głosowanie zostało zaplanowane na 12 lipca. Jeżeli tego dnia będziesz poza miejscem zameldowania i tak możesz wziąć w nim udział. Sprawdzamy możliwe rozwiązania. 

Dopisanie do spisu wyborców

Do spisu wyborców można dopisać się tylko raz na każde głosowanie. W przypadku wyborów prezydenckich, wszyscy, którzy dopisywali się przed I turą do danego spisu są już w nim umieszczeni także na II turę. Co to oznacza? Jeżeli zawsze głosujemy w Kielcach, ale w tym roku przeprowadziliśmy się do Krakowa i przed pierwszą turą wyborów dopisywaliśmy się do spisu w Krakowie nie musimy już nic robić. Będziemy w spisie wyborców krakowskiej komisji.

Jeżeli głosowaliśmy w I turze w miejscu naszego zameldowania, jednak w II turze będziemy głosować w innym mieście możemy dopisać się tam do spisu wyborców. Jest to ważne dla osób, które zaplanowały wyprowadzkę z rodzinnej miejscowości do innego miasta właśnie między turami. Z takiej opcji także mogą skorzystać także osoby, które właśnie wyjeżdżają na wakacje.

Sprawa komplikuje się, jeżeli już dopisywaliśmy się do jednego spisu wyborców, a 12 lipca będziemy w innym mieście. Dotyczy to osób, które na przykład dopisywały się do spisu wyborców w Warszawie, ale 12 lipca akurat będą wypoczywać nad morzem. Jednak i na to jest rozwiązanie - należy pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. 

Wnioski o dopisanie do spisu wyborców można składać do 7 lipca (do 23:59) można to zrobić osobiście - w urzędzie miasta lub gminy, w której chcemy głosować lub za pośrednictwem platformy ePUAP. Uwaga: Do spisu dopisujemy się wyłącznie na najbliższe wybory. W tym przypadku spis jest tworzony wyłącznie dla wyborów prezydenckich w 2020 roku. W przypadku dopisywania się do spisu nie potrzebujemy prócz dowodu osobistego żadnego innego dokumentu.

Dopisanie do rejestru wyborców

Inną sprawą jest dopisanie się do rejestru wyborców. Będzie to możliwe do 5 lipca (do 23:59) - podobnie jak w przypadku spisu można to zrobić osobiście lub przez portal ePUAP. Dopisanie do rejestru wyborców przenosi nasze głosowanie na stałe do nowego miasta. Jest to rozwiązanie dla osób, które się przeprowadzają. Na podstawie wpisu do rejestru wyborców będziemy na stałe głosować np. w Bydgoszczy. Aby urzędnik mógł zweryfikować nasze prawo do stałego głosowania w innym mieście potrzebny będzie inny dokument - np. kserokopia umowy najmu.

Zaświadczenie o prawie do głosowania

Zaświadczenie o prawie do głosownia będzie pomocne w dwóch przypadkach - dla osób, które jeszcze nie wiedzą gdzie będą 12 lipca, a także dla wszystkich, którzy już dopisywali się do spisu wyborców, ale w dniu II tury będą w jeszcze innej miejscowości.

Zaświadczenia są wydawane wyłącznie osobiście - w urzędach gmin, w których widniejemy w spisie wyborców, najczęściej są to gminy naszego zameldowania. Jeżeli zaś skomplikowaliśmy sobie sytuację np. jesteśmy zameldowani w Poznaniu, dopisaliśmy się do spisu w Olsztynie, a w dniu wyborów będziemy w Zakopanem, to po zaświadczenie musimy iść do olsztyńskiego ratusza.

Zaświadczenie wydawane jest "od ręki" za pokwitowaniem lub za pośrednictwem notarialnie upoważnionej osoby. Wnioskować o nie możemy do 10 lipca. Zaświadczenie należy mieć przy sobie w momencie głosowania. Zgubienie zaświadczenia skutkuje odebraniem prawa głosu, nie są wydawane jego duplikaty.