Główny Inspektorat Transportu Drogowego podpisał umowę na wymianę fotoradarów
Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje zainstalować 147 fotoradarów. Nowe urządzenia są w stanie jednocześnie uwiecznić aż 32 samochody.
Umowa na wymianę fotoradarów
Sprint podpisał umowę z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego na modernizacje, uruchomienie oraz zintegrowanie z działającym już systemem operacyjnym 147 sztuk fotoradarów.
Na potrzeby tego kontraktu Sprint nawiązał współpracę z firmą Idemia, producentem systemu MESTAfusion RN - firma ta oferuje najnowocześniejsze fotoradary.
Jak informuje wiceprezes firmy Sprint, Waldemar Matukiewicz, modernizacja będzie polegała przede wszystkim na wymianie dotychczasowych fotoradarów - niektóre z nich mają więcej niż 10 lat, są więc mniej skuteczne. Podkreśla, że nowe urządzenia zapewniają wyższe poziomy wykrywalności wykroczeń oraz rozpoznawania wizerunku kierującego pojazdem w trudnych warunkach oświetleniowych.
Jak podaje Sprint, większość urządzeń pozostanie na tych samych miejscach. “Każde województwo w Polsce otrzyma przynajmniej kilka nowoczesnych fotoradarów. Większość urządzeń pozostanie w tych samych miejscach, ale będą też wyjątki. Przykładowo – Lućmierz „odda” swój fotoradar do Zgierza, Konstantynów Łódzki do Piotrkowa Trybunalskiego czy Prandocin do Kielc” czytamy w informacji na stronie.
Tego typu urządzenia to " absolutna nowość na polskich drogach — łapią 32 auta jednocześnie", podaje portal dziennik.pl.
Prace mają się zakończyć w styczniu 2024 roku. Realizacja przedsięwzięcia będzie kosztować 36 mln zł.
Fotoradary w Polsce
Obecnie w Polsce jest ponad 500 fotoradarów. Pełną listę można znaleźć na na stronie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). Zbliżanie się do fotoradaru jest oznaczone znakiem D- 51 - kontrola prędkości.