Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > "Gra o tron" w Watykanie. To oni mogą zastąpić papieża Franciszka. Polak wysoko na liście
Julia Czwórnóg
Julia Czwórnóg 24.02.2025 12:42

"Gra o tron" w Watykanie. To oni mogą zastąpić papieża Franciszka. Polak wysoko na liście

Papież Franciszek
Fot. IMAGO/ALESSIA GIULIANI/Imago Stock and People/East News

Świat w napięciu wyczekuje kolejnych informacji na temat stanu zdrowia Papieża Franciszka, który od 14 lutego pozostaje w szpitalu pod nieustanną opieką lekarzy. Zaistniałe okoliczności spowodowały falę spekulacji wśród wiernych, którzy wskazują nazwiska potencjalnych następców Ojca Świętego. Wśród kandydatów niezwykle często pada nazwisko Polaka, o którym we Włoszech mówią "Robin Hood".

Papież Franciszek wciąż pozostaje pod opieką lekarzy

Z Watykanu codziennie spływają nowe komunikaty dotyczące stanu zdrowia Papieża Franciszka. Wierni zamarli, gdy nadeszła informacja o przedłużającym się “kryzysie oddechowym”, lekkiej niewydolności nerek i konieczności transfuzji krwi. Przypomnijmy, że Ojciec Święty trafił do szpitala 14 lutego, i zdiagnozowano u niego wówczas obustronne zapalenie płuc. 

Papież Franciszek
Fot. Pixabay/Canva

Ostatnie wiadomości również nie napawają optymizmem. Chociaż Papież spędził ostatnią noc spokojnie, to jego stan wciąż pozostaje krytyczny. Do tego wystąpiła małopłytkowość, połączona z anemią dlatego konieczna była transfuzja. Ojciec Święty pozostaje przytomny, spędził nawet poprzedni dzień w fotelu, jednak cierpiał bardziej, niż dotychczas. 

Te wydarzenia pozostawiają pole do spekulacji na temat dalszych planów głowy kościoła. Pojawiły się informacje, że 88-letni Papież może zdecydować się na rezygnację. Czy jest to prawdopodobne? Okazuje się, że tak, jak najbardziej.

Wojtek Kardyś, Maja Gojtowska
Zawody przyszłości. Maja Gojtowska dla BiznesInfo: „To będzie żyła złota”
Tyle czasu możesz być na zwolnieniu lekarskim. Ponad 8 miesięcy tylko w dwóch przypadkach Sieć hipermarketów mocno odchudza biznes w Polsce. Szykuje się do zwolnień w 10 miastach

Czy papież Franciszek zrezygnuje z urzędu? Są ku temu przesłanki

W sieci coraz częściej pojawiają się spekulacje na temat ewentualnej rezygnacji z urzędu Papieża Franciszka. Hiszpański dziennik „ABC” przypomniał, że w trakcie wywiadu w 2022 roku, Ojciec Święty ujawnił jedną ze swoich decyzji, która może mieć dzisiaj kluczowe znaczenie w kontekście jego dalszych działań. 

Papież przekazał wówczas, że gdy został wybrany w marcu 2013 roku na Biskupa Rzymu, podpisał specjalny dokument dotyczący swojej rezygnacji z urzędu, w przypadku, kiedy stan zdrowia nie pozwalałby mu na dalsze sprawowanie swojego zadania pasterskiego.

Podpisałem moją rezygnację wtedy, gdy kardynał Tarcisio Bertone był sekretarzem stanu. Powiedziałem mu, że to jest moja rezygnacja na wypadek poważnej choroby – tłumaczył Papież Franciszek.

Taki krok papieża nie był jedynym podobnym w historii kościoła rzymskokatolickiego. Podobne dokumenty podpisywali również po wyborze Paweł VI, Pius XII oraz Jan Paweł II. Wierni licznie gromadzą się pod włoską kliniką, w której przebywa Papież i modlą się o jego powrót do sprawności. Coraz częściej jednak padają nazwiska potencjalnych kandydatów, którzy mogliby zastąpić Franciszka. Wśród nich wymienia się również Polaka. Kogo typują eksperci?

Zobacz też: Mocna deklaracja Zełenskiego. Pustosłowie Donalda Trumpa obnażone

Czy następnym Papieżem zostanie Polak?

"The New York Post" wskazuje kilku kandydatów, którzy mogą mieć szansę zostać następcami Franciszka. Wśród nich wymieniono Pietro Parolina, który od 11 lat pełni funkcję sekretarza stanu Watykanu. Jest uważany za umiarkowanego politycznie, ma doświadczenie w dyplomacji za sprawą pracy m.in. w Nigerii i Meksyku. Został mianowany kardynałem w 2014 r. właśnie przez papieża Franciszka. 

Pietro Parolina
Fot. Vatican News/Facebook

Kolejnym może być Fridolin Ambongo Besungu, przewodniczący Sympozjum Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru. Zrobiło się o nim głośno, kiedy odrzucił uznaną za szczególnie kontrowersyjną deklarację papieża Franciszka, dotyczącą błogosławieństw dla par niezamężnych i jednopłciowych. 

Fridolin Ambongo Besungu
Fot. Fridolin Ambongo Besungu

Następnym kandydatem z konserwatywnymi poglądami może być Holender Willem Jacobus Eijk, były lekarz. W 2015 r. współtworzył książkę, w której krytykowano poparcie papieża Franciszka dla cywilnych ponownych małżeństw. 

Willem Jacobus Eijk
Fot. Radio Maria Nederland/Facebook

Szansę ma też Luis Antonio Tagle, określany "azjatyckim papieżem Franciszkiem". Jest uważany za politycznie ukierunkowanego lewicowo. Krytykował Kościół za surowe podejście do osób LGBT i rozwodników.

Antonio Tagle
Fot. Luis Antonio G. Cardinal Tagle/Facebook

Peter Erdo, były przewodniczący Rady Konferencji Biskupów Europy, również może przejąć stanowisko głowy kościoła. Erdo jest znany z konserwatywnych poglądów, sprzeciwiał się przyjmowaniu uchodźców przez kraje europejskie, nazywając to za handlem ludźmi. W 2003 roku został mianowany na kardynała przez Jana Pawła II.

Peter Erdo
Fot. Thaler Tamás/Wikimedia

Jak przyznaje dziennikarz Onetu Szymon Piegza, ekspert ds. kościelnych, wśród wymienianych kardynałów jest także Polak, Konrad Krajewski. 

To człowiek, który współpracował i z Janem Pawłem II, i z Benedyktem XVI, i z Franciszkiem. Ale czy ma realne szanse? Raczej nie. Bardziej prawdopodobni kandydaci pochodzą z Luksemburga i Malty - dodaje ekspert.

Co ciekawe, kardynał Krajewski doczekał się przydomka “Robin Hood z Polski”. W maju 2019 roku włoski polityk postanowił usunąć około 450 nielegalnych lokatorów z budynku w centrum Rzymu, odcinając im prąd. W odpowiedzi polski kardynał zerwał plomby na licznikach i przywrócił elektryczność, deklarując, że osobiście pokryje zaległe rachunki w wysokości 300 tys. euro. Jego działania przyniosły mu sławę jako obrońcy uciśnionych, ale także naraziły go na konflikt z władzami, zwłaszcza z wicepremierem Matteo Salvinim. Od tego momentu, dzięki dziennikowi “La Repubblica, zyskał wspomniany przydomek.

Konrad Krajewski
Fot. Card Konrad Krajewski/Facebook