Hołownia nie odpuszcza ze swoimi postulatami. Trzaskowski deklaruje ich spełnienie
Postulaty Szymona Hołowni
Przypomnijmy, że Szymon Hołownia ogłosił we wtorek powołanie ruchu "Polska 2050", zapowiadając jednocześnie postulaty, które w jego ocenie składają się na "minimum bezpartyjnej prezydentury".
Wśród nich znalazło się weto demokratyczne, które jak wyjaśniał jest zobowiązaniem prezydenta, iż nie podpisze ustawy, która nie przeszła normalnego cyklu legislacji z konsultacjami społecznymi oraz oceną skutków prawnych i finansowych. Inny postulat to tzw. zielone weto, czyli zablokowanie ustaw, które oddalają Polskę od neutralności klimatycznej w 2050 roku, a także pogłębiają kryzys wodny. Kolejne weto to weto samorządowe, czyli blokada przez prezydenta ustaw dokładających samorządowi zadań bez wskazania środków, z których mają być zrealizowane.
Postulaty te Hołownia adresował do Rafała Trzaskowskiego, który walczy o poparcie zwolenników trzeciego w prezydenckim wyścigu kandydata. W środę doszło do spotkania online Hołownia-Trzaskowski w trakcie którego prezydent Warszawy odniósł się do postulatów niedawnego konkurenta.Trzaskowski - jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" - zaakceptował postulat weta demokratycznego zapowiadając, że zawetuje wszystkie pomysły, które będą łamały konstytucję czy reguły praworządności.
- Dobrze, że dostrzega pan chęć powrotu do kultury legislacji - odpowiedział Hołownia.
Kandydat na prezydenta RP podkreślił, że zgadza się również z propozycją tzw. zielonego weta, zwracając uwagę, że walka z kryzysem klimatycznym to jeden z najważniejszych postulatów jego programu.
- Uważam, że nie ma miejsca na polityka w Polsce, który odwraca się od katastrofy klimatycznej. W Warszawie robię wszystko, żeby walczyć z ociepleniem klimatycznym - przez program wymiany kotłów, zazieleniania ulic oraz wszystkie pogramy, które pomagają w przechodzeniu na odnawialne źródła energii - tłumaczył Trzaskowski.
Odnosząc się do postulatu weta samorządowego, prezydent Warszawy przyznał, że ten pomysł to "jedna z ważniejszych motywacji, jeśli chodzi o start w wyborach".
- Jestem absolutnie przekonany, że rząd PiS i prezydent Duda będą próbowali niszczyć samorządy i już to robią - podkreślił Trzaskowski, dodając, że należy wzmacniać samorządy, gdyż w dużym stopniu przyczyniły się one do sukcesu ostatnich 30 lat.
Wśród innych postulatów Szymona Hołowni - jak przypomina DGP - znalazły się m.in. zatrudnienie na kluczowych stanowiskach w Kancelarii Prezydenta osób bezpartyjnych, wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie kontroli państwowych i samorządowych osób prawnych i innych państwowych i samorządowych jednostek organizacyjnych.
Hołownia zagłosuje na Trzaskowskiego
W trakcie spotkania online Hołownia zapowiedział, że nie zagłosuje w II turze wyborów prezydenckich na Andrzeja Dudę, a zarazem, że odda ważny głos, co oznacza, że poprze Rafała Trzaskowskiego.
Przypomnijmy, że w przeprowadzonej w minioną niedzielę I turze wyborów prezydenckich Szymon Hołownia zajął trzecie miejsce zdobywając blisko 14 proc. poparcie. II tura w której zmierzą się urzędujący prezydent Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski odbędzie się 12 lipca.