Hulajnoga elektryczna z odświeżonymi przepisami. Od czwartku w życie wchodzą nowe kary
20 maja, czyli dziś wchodzą w życie przepisy nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Dotyczą one m.in. hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego. Za niedostosowanie się grożą kary i to surowe.
Z tego artykułu dowiesz się:
Od dziś wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące m.in. hulajnóg elektrycznych
Jakie wymaganie będą musiały spełnić osoby w wieku 10-18 lat, by nimi kierować
Z jakimi karami trzeba się liczyć ze nieprzestrzeganie przepisów
Hulajnoga elektryczna z odświeżonymi przepisami
Od 20 maja, czyli od dziś wchodzą w życie przepisy nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Przepisy noweli dotyczą m.in. hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego.
Szczegóły zmian podaje w komunikacie Ministerstwo Infrastruktury zwracając uwagę, że stan prawny hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego pozostawał dotąd nieuregulowany, co stwarzało “realne zagrożenie bezpieczeństwa na drogach i chodnikach”. Za sprawą nowych rozwiązań ma być bezpieczniej, w szczególności - jak podkreśla resort - dla najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego.
Znowelizowane przepisy zabraniają m.in. kierowania hulajnogą elektryczną po jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h; kierowania hulajnogą lub urządzeniem transportu osobistego osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu; przewożenia hulajnogą elektryczną i urządzeniem transportu osobistego innych osób, zwierząt i przedmiotów; ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną i urządzeniem transportu osobistego innych pojazdów. Nie będzie również można pozostawiać hulajnogi elektrycznej i urządzenia transportu osobistego na chodniku inaczej niż równolegle do jego zewnętrznej krawędzi.
Na tym jednak nie koniec, bowiem jak podaje resort osoby poruszające się hulajnogą korzystać będą mogły jedynie z drogi przeznaczonej dla rowerów bądź pasa ruchu dla rowerów, o ile wyznaczone są one dla kierunku w którym użytkownik hulajnogi porusza się lub zamierza skręcić. Korzystanie z jezdni (w sytuacji gdy brakuje wydzielonej drogi czy pasa dla rowerów) będzie możliwe, tam gdzie ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie przekraczającą 30 km/h.
Jazda po chodniku nie będzie zabroniona, jeśli będzie on usytuowany wzdłuż jezdni po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie przekraczającą 30 km/h i nie ma wydzielonej drogi lub pasa dla rowerów.
Kto będzie mógł jeździć hulajnogą elektryczną?
Nowe przepisy zakładają, że do kierowania hulajnogą elektryczną - w przypadku osób w wieku 10-18 lat - konieczne będzie posiadanie uprawnień, podobnych do tych, które są wymagane w przypadku jazdy rowerem, czyli karty rowerowej, lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. W przypadku osób pełnoletnich tego rodzaju dokumenty nie będą wymagane.
Zabronione jest poruszanie się hulajnogą elektryczną przez dzieci do 10 roku życia. Nie będą mogły tego robić również pod opieką osoby dorosłej (wyjątkiem będzie strefa zamieszkania).
Z podobnymi ograniczeniami będą musiały liczyć się osoby korzystające z urządzeń transportu osobistego jak np. deskorolka elektryczna, czy elektryczne urządzenia samopoziomujące.
Uprawnienia i ograniczenia wiekowe nie dotyczyć będą natomiast urządzeń wspomagających ruch jak np. rolki, wrotki, czy deskorolki.
Niedostosowanie się do wyżej wymienionych przepisów grozić będzie karami. Na najwyższy mandat, w wysokości od 300 do 500 zł jak podaje Polska Agencja Prasowa będzie można narazić się za kierowanie pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu.
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]