Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Ile akcyzy zapłacisz za samochód?
Iga Marciniszyn
Iga Marciniszyn 22.03.2022 08:35

Ile akcyzy zapłacisz za samochód?

Ile akcyzy zapłacisz za samochód?
pixabay.com

Czym jest akcyza?

Jest to pojęcie najczęściej spotykane, gdy mowa o napojach alkoholowych lub tytoniowych. Na terenie Unii Europejskiej towary te podlegają harmonizacji, co oznacza, że obowiązują je wspólne regulacje na terenie państw członkowskich. Część towarów należy jednak do grupy niezharmonizowanej, w związku z czym kraje ustalają reguły dotyczące tych towarów we własnym zakresie. Takim produktem są właśnie samochody. Ich zakup zza granicy jest regulowany przepisami Ustawy o podatku akcyzowym z 2008 r. Obowiązek podatkowy wedle przepisów powstaje w związku z:

  • importem samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju, do którego auto jest importowane,

  • nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego, które wcześniej nie było zarejestrowane na terytorium kraju,

  • pierwsza sprzedaż na terytorium kraju niezarejestrowanego samochodu osobowego, który został wyprodukowany na tymże terytorium.

Akcyzą zostają zatem objęte wszystkie auta – zarówno nowe, jak i używane, które nigdy wcześniej nie były zarejestrowane na terytorium Polski.

Jakie są stawki akcyzy za samochód?

Nierzadko akcyza za samochód znacząco wpływa na ogólny koszt samochodu. Warto więc przez dokonaniem zakupu oszacować, jaki będzie nasz ogólny wydatek poniesiony w związku z zakupem pojazdu zza granicy. Co naturalne, nie ma jednej odgórnie ustalonej kwoty podatku, zależna jest ona bowiem od dwóch czynników: wartości samochodu oraz pojemności silnika. Z art. 105 tej samej ustawy dowiadujemy się, że wysokość akcyzy za samochód wynosi:

  • 3,1% wartości samochodu w przypadku samochodów osobowych o pojemności silnika do 2000 cm3,

  • 18,6% wartości samochodu w przypadku samochodów osobowych o pojemności silnika przekraczającej 2000 cm3.

W przypadku, gdy chcemy obliczyć podatek, który zapłacimy, powinniśmy przeliczyć walutę na polskie złote według kursu podanego do wiadomości przez NBP z dnia, w którym auto przekroczyło granicę.

By zachęcić obywateli do zakupu aut hybrydowych i elektrycznych, od początku 2020 r. wprowadzone zostały specjalne zniżki na akcyzę dla tego typu pojazdów. Zgodnie z nimi wysokość akcyzy wynosi:

  • 1,55% wartości samochodu w przypadku tzw. pełnych hybryd, miękkich hybryd, w których pojemność silnika nie przekracza 2000 cm3,

  • 9,3% wartości samochodu w przypadku dla pełnych i miękkich hybryd, których pojemność silnika przekracza 2000 cm3.

Natomiast auta hybrydowe typu Plug-in lub samochody elektryczne o rozszerzonym zasięgu do końca 2020 r. były całkowicie zwolnione z akcyzy.

W jaki sposób uregulować akcyzę za samochód?

Do niedawna uregulowania akcyzy za samochód dokonywało się w Urzędzie Celnym, teraz natomiast opłaca się ją w urzędzie skarbowym osobiście lub online za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Konieczne jest wypełnienie deklaracji AKC-U/S, zapłata podatku akcyzowego oraz pobranie potwierdzenia zapłaty akcyzy. Deklarację należy złożyć się do 14 dni od dnia przekroczenia przez auto granicy, nie później jednak niż w dniu rejestracji samochodu. Natomiast uregulowanie kwoty za akcyzę powinno zostać dokonane w ciągu 30 dni od powstania obowiązku podatkowego.

Jakie są konsekwencje niezapłacenia podatku akcyzowego?

Przede wszystkim za każdy dzień po upłynięciu obowiązującego terminu naliczane są odsetki. Ponadto w przypadku braku regulacji tej należności nie ma możliwości zarejestrowania auta w Wydziale Komunikacji, ponieważ do tego celu niezbędne jest wykazanie zaświadczenia potwierdzającego zapłatę akcyzy. Warto też zadbać o sprawdzenie, czy akcyza została opłacona, gdy kupiliśmy auto z komisu. W takim przypadku to po stronie pośrednika leży obowiązek uregulowania podatku. Jeśli wywiązał się ze swojego zadania, na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych po podaniu numeru VIN samochodu możliwe będzie pobranie potwierdzenia zapłaty podatku.

Tagi: