Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Ile idzie przelew bankowy i od czego to zależy?
Agata Andrzejczak
Agata Andrzejczak 22.03.2022 08:40

Ile idzie przelew bankowy i od czego to zależy?

przelewy bankowe
pixabay.com

Na czym polega przelew bankowy?

Przelew to jedna z form pieniężnego rozliczenia bezgotówkowego polegająca na wydaniu dostawcy usług płatniczych dyspozycji przekazania określonej kwoty z jednego rachunku bankowego lub płatniczego na drugi. Środki przekazywane są wewnątrz jednego banku lub między różnymi bankami, a także w relacjach transgranicznych. Najpopularniejszym poleceniem przelewów w Polsce jest standardowy przelew Elixir, realizowany w międzybankowym systemie rozliczeń. 

Ile idzie przelew wewnętrzny?

Przelewy wewnątrz struktur jednego banku to najszybsza dostępna opcja przekazania pieniędzy. Przelew odbywa się ekspresowo po zaksięgowaniu zlecenia, ponieważ dokonuje się go w czasie rzeczywistym. Przelane pieniądze trafią na docelowy rachunek płatniczy jeszcze tego samego dnia. Tak samo działają transakcje wewnątrzbankowe dokonywane w weekendy, kiedy standardowe przelewy między innymi bankami w ogóle nie mają miejsca. Oczekiwanie na przelew wydłuża się, kiedy w procesie uczestniczy pośrednik, dlatego przelewy wewnętrzne to najszybszy rodzaj transakcji.

Ile idzie przelew zewnętrzny? 

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku przelewu między innymi bankami, tutaj najbardziej znacząca jest godzina zlecenia wykonania przelewu. Najczęściej używaną metodą rozliczeniową jest Elixir, czyli skrót od Elektronicznej Izby Rozliczeniowej – systemu pośrednictwa w elektronicznej wymianie informacji o zleceniach płatniczych. Przelewane pieniądze trafiają do kolejki oczekujących transakcji, a następnie przelew zostaje dokonany w trakcie porannej, południowej lub popołudniowej sesji. Konkretne godziny sesji są indywidualne dla każdego banku, przykładowo PKO BP wykonuje swoje sesje o 8:00, 11:45 i 14:30, a Alior Bank o 9:30, 13:30 i 16:00. 

Kolejnym etapem jest sesja przychodząca, czyli odbiór zleceń przelewów z systemu Elixir. Tutaj również każdy bank posiada swoje indywidualne trzy sesje, dlatego bardzo ciężko określić, ile idzie przelew międzybankowy. Przykładowo, Bank Millenium ma sesje między 10:30-11:00, 14:30-15:00 i 17:00-17:30, a Citi Handlowy o 8:00, 12:15 i 15:30. Co więcej, Elixir nie pracuje w weekendy oraz dni ustawowo wolne od pracy, dlatego czas wykonania przelewu często może się wydłużyć nawet do kilku dni. 

Dla niecierpliwych powstała usługa ekspresowych przelewów zewnętrznych dzięki systemom SORBNET lub Elixir Express. Transakcje dokonywane są od razu bez oczekiwania na sesję oraz bez pośrednika, dlatego taki przelew może dojść już w 15 minut.  Oczywiście taka forma przelewu jest dodatkowo płatna, jej cennik można znaleźć na stronie każdego banku (zwykle od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych).

Ile idzie przelew zagraniczny?

Przelewy międzynarodowe to najdłuższe i najtrudniejsze funkcjonujące transakcje. Istnieją dwa systemy księgujące przelewy zagraniczne:

  • SEPA - dla krajów Unii Europejskiej, Szwajcarii, Norwegii, Islandii, Liechtensteinu,

  • SWIFT - dla pozostałych krajów.

Ile idzie taki przelew? SEPA jest księgowane w ciągu jednego dnia roboczego. SWIFT księguje aż do trzech dni roboczych, a jest to zależne od opcji księgowania:

  • Overnight – tego samego dnia jeżeli przelew został wysłany przed 13:00,

  • Tomnext – po jednym dniu roboczym,

  • Spot – po trzech dniach roboczych.

Niestety nie wszystkie banki współpracują w ramach tych systemów międzynarodowych, dlatego może się zdarzyć, że pieniądze w pierwszej kolejności trafią do pośrednika, czyli banku będącego korespondentem, a dopiero po zaksięgowaniu oraz ponownym wysłaniu trafią do prawidłowego odbiorcy.

Tagi: