Ilu Polaków straciło pracę w ubiegłym miesiącu? Najnowsze dane o bezrobociu
Do przestrzeni publicznej regularnie docierają kolejne doniesienia o zwolnieniach i redukcjach etatów w polskich przedsiębiorstwach. W samym wrześniu zatrudnienie spadło o prawie 8 tys. osób. Tymczasem, co może być zaskakujące, spada również stopa bezrobocia. Według danych z końca września, w Polsce zarejestrowanych jest 769,6 tys. osób bezrobotnych. Najbardziej zaskakiwać może jednak nieoczywista przyczyna spadków.
Trudno o dalsze spadki powodowane sytuacją gospodarczą
Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 5,0 proc. To w zasadzie identyczna wartość jak w sierpniu i tylko o 0,1 pkt proc. więcej niż wynosi rekord od sierpnia 1990 r., który wynosi 4,9 proc. (699 tys. zarejestrowanych bezrobotnych).
Dalsze spadki bezrobocia (powodowane sytuacją gospodarczą) są jednak mało prawdopodobne, ponieważ typ obecnych bezrobotnych sprawia, że nie ma już przestrzeni na poprawę sytuacji. Jak przyznawał cytowany przez PAP Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, dobra wiadomość jest taka, że osoba, która straciła pracę, szybko znajduje kolejną.
Policyjni związkowcy szykują akcję „Lucyna”. Minister ich powstrzyma?Dalszy znaczący spadek stopy bezrobocia jest mało prawdopodobny, a struktura obecnych bezrobotnych pozostawia niewielką przestrzeń na dalszą poprawę. Niemniej sytuacja dalej powinna być komfortowa – osoby, które tracą pracę, łatwo znajdują nowe zatrudnienie – mówił Rybacki.
Historycznie niskie bezrobocie
Według Głównego Urzędu Statystycznego, liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wynosi obecnie 769,6 tys. Dla porównania w sierpniu stopa również wyniosła na koniec sierpnia 5 proc. Jednak wówczas bez pracy pozostawało 772,3 tys. osób, które się o nią starały, a przynajmniej… zarejestrowały się jako starające. W lipcu liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosiła 765,4 tys., natomiast w czerwcu było ich 762,2 tys.
Po zaokrągleniu do jednego miejsca po przecinku, stopa bezrobocia utrzymuje się w Polsce na poziomie 5 proc. Z perspektywy historycznej, 5-procentowe bezrobocie można określić jako zawierające się w absolutnych minimach - jest najniższe od 34 lat.
Niepokojąca przyczyna spadku bezrobocia
Jednocześnie GUS poinformował, że we wrześniu 2024 r. zatrudnienie w polskich przedsiębiorstwach spadło o 8 tys. osób. W ciągu 12 miesięcy mowa już natomiast o 34 tys. osób, które straciły pracę.
Jaka jest więc przyczyna tego, że pomimo spadków w zatrudnieniu, spadła też liczba bezrobotnych? Jak się okazuje odpowiedzi należy szukać wśród… emerytów. W samym tylko wrześniu liczba emerytów w Polsce zwiększyła się o 17 tys., a rok do roku o 72 tys. Ubezpieczonych w ZUS było odpowiednio 19 tys. i 76 tys.
To oznacza, że spadek bezrobocie nie jest wynikiem poprawiającej się sytuacji gospodarczej, a starzenia się polskiego społeczeństwa, w którym coraz mniej osób musi utrzymywać coraz więcej osób przebywających na emeryturze. Obecnie ja jednego emeryta w Polsce przypada zaledwie 1,83 osoby pracującej.