ING przekazało bardzo złe informacje. Niestety, nie tylko dla swoich klientów
ING prognozuje wysokie bezrobocie
Jak donosi Puls Biznesu, bank ING prognozuje wysoki wzrost bezrobocia na polskim rynku pracy. Według Karola Pogorzelskiego, ekonomisty z baku ING, do końca bieżącego roku może ono osiągnąć poziom 8%. Ostatnio z tak wysokim bezrobociem mieliśmy do czynienia w roku 2017. Prognoza opiera się na upublicznionych w piątek (17.07) danych GUS na temat zatrudnienia i wynagrodzenia w czerwcu 2020 roku. Chociaż na rynku pracy zaobserwowano także pozytywne zjawiska - przywracanie niektórych etatów i wzrost wynagrodzeń - roczny trend będzie jednak spadkowy. Z danych GUS wynika, że co prawda przeciętne wynagrodzenie brutto dla sektora przedsiębiorstw wyniosło w czerwcu 5286 zł (co oznacza wzrost o 3,6%), jednak zatrudnienie spadło o 3,3% rok do roku (chociaż zaobserwowano wzrost na poziomie 0,2% w stosunku do maja).
Według ING sytuacja mogła być gorsza
Jak informuje Puls Biznesu, ekonomista ING Karol Pogorzelski twierdzi jednak, że obecna sytuacja na polskim rynku jest i tak lepsza od oczekiwanej. Wzrost zatrudnienia - choć niższy niż przed pandemią - jest pocieszający, chociaż zaobserwowany wzrost wynagrodzeń pozostaje niższy od inflacji cen konsumpcyjnych. Minimalny wzrost zatrudnienia w stosunku do maja - i spadek w ujęciu rocznym - oznacza jego zdaniem, że firmy nie rekrutują nowych pracowników, lecz co najwyżej przywracają wyższy wymiar zredukowanych wcześniej etatów, a część firm wciąż zwalnia pracowników.
"Nie spodziewamy się, aby spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw miał się znacznie pogłębić, gdyż tarcza antykryzysowa, z jakiej wiele firm skorzystało wymaga utrzymania miejsc pracy. Towarzyszyć temu będzie jednak wzrost bezrobocia do ok. 8 proc. na koniec roku, gdyż wielu pracowników nie posiada tego rodzaju ochrony, np. pracownicy agencji pracy tymczasowej, osoby na umowach zleceniach, itp." - przywołuje słowa Karola Pogorzelskiego Puls Biznesu. Zdaniem Pogorzelskiego spadek popytu zmusi do redukcji zatrudnienia także część firm zajmujących się eksportem.