Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Inkubator przedsiębiorczości – szansa dla młodych przedsiębiorców
Agata Andrzejczak
Agata Andrzejczak 22.03.2022 08:38

Inkubator przedsiębiorczości – szansa dla młodych przedsiębiorców

Inkubator przedsiębiorczości – szansa dla młodych przedsiębiorców
pixabay.com

Na czym polega inkubator przedsiębiorczości? 

Inkubatory przedsiębiorczości wspierają innowacyjność i rozwój przedsiębiorstw. Ich głównym celem jest świadczenie usług pomagających firmom wejść na rynek oraz funkcjonować na nim, zarówno na początkowym, jak i zaawansowanym poziomie rozwoju projektu. W praktyce najczęstszymi beneficjentami inkubatorów przedsiębiorczości są młodzi przedsiębiorcy oraz studenci. 

Inkubatory przedsiębiorczości najczęściej funkcjonują jako fundacje, stowarzyszenia lub organizacje pozarządowe. Przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc merytoryczną w wielu zakresach funkcjonowania firmy – od IT, marketingu, przez sferę prawną aż po księgowość. Często można spotkać tak zwane Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości skierowane do studentów i absolwentów konkretnych uczelni i wydziałów.

Kto może korzystać z usług inkubatora przedsiębiorczości?

Działalność organizacji określanych jako inkubator przedsiębiorczości skupia się na odbiorcach, takich jak:

  • młodzi przedsiębiorcy z sektora małych lub średnich przedsiębiorstw,

  • studenci, absolwenci lub doktoranci uczelni wyższych,

  • przedsiębiorcy pracujący w branży nowych technologii,

  • osoby planujące działać w ramach tzw. start-upów.

Inkubatory przedsiębiorczości nie narzucają ograniczeń wiekowych. Wymagają jedynie posiadania pierwszej działalności gospodarczej – doświadczeni przedsiębiorcy nie mogą korzystać z takiego rodzaju pomocy. 

Jak działa inkubator przedsiębiorczości? 

Inkubatory przedsiębiorczości oferują zwykle dwie formy pomocy – preinkubację oraz inkubację.

Preinkubacja jest zwykle kojarzona z instytucjami działającymi przy uczelniach akademickich. Taka forma inkubatora pozwala w łatwy i szybki sposób wypróbować dany produkt lub usługę na rynku oraz zweryfikować dany pomysł na biznes. 

Inkubacja dedykowana jest przedsiębiorcom, którzy chcą starać się o kapitał poprzez działania crowdfundingowe, dotację lub o pieniądze z Venture Capital.

Jak skorzystać z pomocy inkubatora przedsiębiorczości?

W Polsce działa wiele organizacji na zasadzie inkubatora przedsiębiorczości, których działalność możemy znaleźć w Internecie oraz przy uczelniach wyższych w całym kraju. Aby skorzystać z pomocy jednego z nich, należy nawiązać pierwszy kontakt z konkretnym podmiotem.

Przed przystąpieniem do kontaktu z inkubatorem przedsiębiorczości warto się przygotować do rozmowy. Zainteresowany zostanie zapytany o to, w jakiej formie chciałby rozpocząć działalność i jakiej tak naprawdę pomocy oczekuje. Tutaj należy się zastanowić, czy potrzebujemy kompleksowej pomocy finansowej, prawnej itp., czy jedynie wsparcia w konkretnym obszarze (np. udostępnienie miejsca działalności). 

Można zarejestrować się w systemie inkubatora przedsiębiorczości w trybie zdalnym. Zwykle rejestracja zajmuje około 15-20 minut, a otrzymanie dostępu do wszystkich usług inkubatora trwa zaś maksymalnie do 2-3 dni od chwili zarejestrowania i podpisania wymaganej umowy.

Tagi: