BiznesINFO.pl
Jacek Sasin o ampułkowaniu szczepionek

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jacek Sasin bierze się za szczepionki. Rozlewanie do ampułek zapowiada już na jesieni

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Udostępnij:

Jacek Sasin był gościem Salonu Politycznego Trójki. Wicepremier mówił na antenie, że prace nad przystosowaniem linii produkcyjnej do ampułkowania szczepionek w Polsce mają zacząć się już niebawem. Jak przyszłość Polski widzi minister aktyw&o

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy, według Jacka Sasina, możliwe będzie ampułkowanie szczepionek

  • Kiedy w Polsce powstanie fabryka szczepionek

  • Jak Sasin chce odbudować polską farmację

Jacek Sasin o szczepionkach przeciwko COVID-19

Jacek Sasin był gościem Salonu Politycznego w Trójce. Wicepremier zdradził na antenie, że prace nad przystosowaniem linii produkcyjnej do ampułkowania szczepionek w Polsce mają rozpocząć się już w maju.

Sasin wyjaśnił, że rozlewaniem preparatu miałaby się zająć Polfa Tarchomin, która jest jedyną zdolną do tego firmą farmaceutyczną, która leży w rękach Skarbu Państwa.

– Mamy w swoich rękach jedną poważną firmę farmaceutyczną, mówię o Polfie Tarchomin. Trwają pracę do przygotowania linii produkcyjnej do ampułkowania szczepionek. Montaż zacznie się w maju. Już jesienią prace nad rozlewaniem szczepionek będzie możliwe – wyjaśniał Jacek Sasin.

Fabryka szczepionek w Polsce?

O rozlewaniu jakiego środka mowa? Co prawda premier Mateusz Morawiecki mówił podczas rozmowy z PAP o konieczności inwestowania w budowę fabryk, które zajmą się produkcją szczepionek. Pieniądze na ten cel miałyby pochodzić z funuszu Krajowego Planu Odbudowy, który w tej chwili znajduje się w fazie konsultacji. Jeśli Polska miałaby produkować szczepionki, możliwe byłoby to dopiero po lipcu, ponieważ rząd przewiduje, że to właśnie wtedy KPO zostanie zatwierdzony.

– Polfa prowadzi rozmowy w celu pozyskania szczepionki, która będzie mogła być rozlewana. Trwają rozmowy z dwoma poważnymi koncernami – powiedział Sasin w rozmowie z Trójką.

Państwo chce odbudować przemysł farmaceutyczny

Jacek Sasin zauważył, że prywatyzacja całego przemysłu farmaceutycznego była błędem. Wicepremier zapowiedział, że “w oparciu o Polfę mają być dokładane kolejne elementy, które pozwolą na produkowanie kolejnych leków” i zaznaczył, że sprawa jest istotna nie tylko z racji obecności epidemii, ale także w dłuższej perspektywie.

– Dziś trudno mówić o budowie holdingu, jeśli posiadamy jedną poważną firmę farmaceutyczną. Nieodpowiedzialne z mojej strony byłoby mówienie o konkretnych scenariuszach i podawaniu dat – mówił wicepremier Jacek Sasin. – Ważne jest, aby stworzyć możliwość tworzenia szczepionek w Polsce. Nie chodzi tylko o szczepionki na COVID-19, ale także na ewentualne przyszłe potrzeby – dodał.

Podobne artykuły

Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Polska i Świat

Daniel Obajtek na wypłatę narzekać nie może. Tylko w 2020 zarobił niemal 1,3 mln zł

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News.Warszawa, 21.03.2021. Niedzielna msza podczas lockdownu.

Polska i Świat

Komunia czy ślub pomimo pandemii. Imprezy organizują w całym kraju

Czytaj więcej >
Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Pexels/Sora Shimazaki

Polska i Świat

ZUS zacznie od 16 maja. Dowie się o tobie jeszcze więcej

Czytaj więcej >
Pxhere CC0

Polska i Świat

Lockdown katastrofą dla gospodarki. Gowin: Tygodniowo Polska traci 2-3 mld zł

Czytaj więcej >
Jacek Sasin fot. Piotr Molecki / EAST NEWS

Polska i Świat

Jacek Sasin ma pomysł na reformę energetyki węglowej. Możemy zapłacić za nią miliardy złotych

Czytaj więcej >