Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Jak będą wyglądały wakacje kredytowe 2024? Andrzej Duda podpisał ustawę
Michał Górecki
Michał Górecki 06.05.2024 13:12

Jak będą wyglądały wakacje kredytowe 2024? Andrzej Duda podpisał ustawę

Andrzej Duda
Fot. PxHere

Andrzej Duda podpisał ustawę o wakacjach kredytowych 2024. Program wsparcia kredytobiorców zostanie wydłużony; spłaty będzie można w trakcie roku zawieszać. Co jeszcze przewiduje ustawa o wakacjach kredytowych 2024?

Wakacje kredytowe 2024. Jest podpis prezydenta

Program wsparcia kredytobiorców został przedłużony: to konsekwencja podpisu prezydenta RP Andrzeja Dudy, który aprobował zaproponowaną nowelizację. Kredytobiorcy będą mogli wstrzymać opłacanie swojej raty kredytowej w ciągu roku: dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia i dwukrotnie w okresie od 1 września do 31 grudnia.

Zobacz więcej: Wakacje kredytowe 2024. Wiadomo, jakie warunki trzeba spełnić
 

ZUS zabierze pieniądze. Urzędnicy nie odpuszczą, dopóki się nie nauczymy

Wakacje kredytowe 2024 z podpisem prezydenta. Warunki, zasady

Wśród najważniejszych założeń ustawy o wakacjach kredytowych na 2024 r. jest m.in. warunek, w myśl którego z wakacji kredytowych będą mogły skorzystać tylko te osoby, których rata przekroczy 30 proc. dochodu na gospodarstwo domowe - liczy się średnią dochodu z ostatnich trzech miesięcy, albo osoby wychowujące co najmniej troje dzieci. 

Z kolei zawieszenie spłaty w wymienionych okresach będzie przysługiwało tylko w przypadku, gdy wartość kredytu nie przekracza 1,2 ml zł.

Przypomnijmy, że data wejścia w życie wakacji kredytowych 2024 była już przesuwana: z 1 marca na 1 maja. Ostatecznie ustawa została przez prezydenta podpisana 6 maja, żeby wejść w życie 1 czerwca.
 

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców: zmiany

Ustawa o wakacjach kredytowych to także szereg zapisów o zmianach w zasadzie funkcjonowania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Z tego świadczenia będą mogły skorzystać osoby z kredytem złotówkowym jak walutowym. Celem funkcjonowania funduszu jest pomoc dla tych, którzy kredyt przekracza 40 proc. dochodu per gospodarstwo, przed nowelizacją ten wskaźnik wynosił 50 proc.

Poza tym, rząd Donalda Tuska wprowadził też zmiany kwotowe: dotąd kredytobiorca w ramach funduszu wsparcia składał do banku wniosek o 2 tys. zł miesięcznie przez 36 miesięcy (w sumie 72 tys. zł). Teraz kwota urośnie z 2 do 3 tys. miesięcznie, a okres świadczenia wydłuży się z 36 msc. do 40. Okres zwrotu pożyczki urośnie ze 144 rat do 200.


Źródło: Wakacje kredytowe 2024/gov.pl [LINK]