Jak powstała kopalnia soli w Wieliczce? Opisujemy historię
Jak powstała kopalnia soli w Wieliczce? Sięgająca 327 metrów pod ziemią, Kopalnia Soli w Wieliczce jest jedną z najbardziej zapierających dech w piersiach atrakcji w Polsce. Przez stulecia górnicy rzeźbili w niej spektakularne kaplice i posągi, które obecnie są celem podróży wielu turystów. W minionym półwieczu, kiedy wydobycie soli zwolniło, a następnie zatrzymało się, komory kopalni zostały przekształcone w niesamowity podziemny park rozrywki z wielkimi salami, uzdrowiskami i sztuką godną światowych muzeów.
Jak powstała kopalnia soli w Wieliczce?
Odkąd zatrzymano wydobywanie soli z Kopalni Soli w Wieliczce w 1996 roku, stała się ona jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Polsce i jednym z największych źródeł dumy w kraju. Wieliczka jest jedynym obiektem górniczym, który nieprzerwanie działał przez 700 lat - w wyniku czego powstało ogromne podziemne królestwo z 240 km korytarzy i 2350 komnatami - ogromny wyczyn ludzkiego wysiłku i pomysłowości. Pełna historycznych maszyn, narzędzi, rzeźb solnych i dzieł sztuki, stanowi unikalny i autentyczny zapis rozwoju technik górniczych i kroniki kultury górskiej, wierzeń i zwyczajów na przestrzeni wieków. Ale przez setki lat, zanim został całkowicie otwarty dla turystów, był siłą napędową lokalnej gospodarki i jednym z głównych pracodawców w regionie.
Złoże soli w Wieliczce powstało w epoce miocenu, 13,6 mln lat temu. Okres miocenu obfitował w znaczące przemiany w geologicznej strukturze skorupy ziemskiej. W wyniku zderzających się płyt tektonicznych powstały nowe pasma górskie, w tym Karpaty. W szczelinie znajdującej się na ich przed nimi, znanej jako basen przedkarpacki, powstało ogromne morze, w którym osadzały się różne rodzaje skał, m.in. właśnie te z warstwy soli kamiennej.
“Białe złoto”
Dlaczego tyle pracy, pomysłowości i kreatywności włożono w prace w kopalniach soli? Przed industrializacją zbieranie masowych ilości soli niezbędnych do konserwacji i przyprawiania było niezwykle kosztowne i pracochłonne. To uczyniło sól niezwykle cennym towarem. Całe gospodarki opierały się na produkcji i handlu solą, a średniowieczna stolica Polski, Kraków, miała szczęście być blisko jednych z najbogatszych złóż soli na świecie.
Wiedząc o strategicznym znaczeniu wydobywania i handlu solą, polscy książęta i królowie szybko stworzyli monopol pod nazwą Żupy Krakowskie we wczesnym średniowieczu. Od tego czasu wszystkie zyski z produkcji i sprzedaży soli trafiały do skarbca królewskiego. Przez lata pracy w kopalni górnicy stworzyli kaplice, komnaty zdobione rzeźbami i żyrandolami, które można podziwiać do dziś. Żupa Krakowska (czyli kopalnie: wielicka i bocheńska) to jedyne obiekty górnicze na świecie czynne bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej, pozwalające prześledzić rozwój wydobycia soli twardej oraz solanki w poszczególnych epokach historycznych.