Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Jak przekazać auto rodzinie? W ten sposób nie zapłacisz podatku
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 23.09.2024 09:43

Jak przekazać auto rodzinie? W ten sposób nie zapłacisz podatku

samochód
Fot. Pixabay/Anrita1705

Zamierzasz sprzedać albo podarować samochód komuś z rodziny? To nie byle jaki prezent — również w świetle polskiego prawa. Każdą z tych transakcji obowiązują szczegółowe wytyczne, o których lepiej nie zapomnieć. W jednym przypadku unikniemy podatku. W innym możemy mieć kłopoty z Urzędem Skarbowym.

Jak sprzedać auto komuś z rodziny? Musisz na to uważać

Osoby, które decydują się przekazać samochód członkowi rodziny, mają do wyboru kilka wariantów. Jednym z najbardziej oczywistych jest rzecz jasna tradycyjna sprzedaż. W takiej sytuacji nie ma znaczenia, czy jesteśmy spokrewnieni z nowym właścicielem pojazdu — obowiązują nas takie same zasady, jak osoby prywatne, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej. I tak jak w przypadku każdej innej tego typu sprzedaży, kupujący musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Jeśli zdecydujemy się sprzedać samochód komuś z rodziny, powinniśmy pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Niezależnie od wartości pojazdu, zawsze obowiązuje nas 2% podatku. Cena powinna jednak zostać ustalona zgodnie z wartością rynkową. W przeciwnym wypadku, jeśli zastosujemy zbyt dużą ”promocję”, Urząd Skarbowy może zakwestionować zaniżoną cenę w ciągu kolejnych 5 lat.

Pilny komunikat Auchan. Jeśli kupiłeś ten produkt, natychmiast go wyrzuć

Samochód jako darowizna. Lepiej nie zapomnij o umowie

Nierzadko auto przekazywane jest w formie prezentu lub, po prostu, za darmo. W obu przypadkach w świetle prawa powinniśmy mówić o darowiźnie. Co bardzo ważne, w takiej sytuacji nie wystarczy wręczyć kluczyków bratu, córce lub synowi. Również w przypadku darowizny powinniśmy pamiętać o umowie — ta może zostać zawarta u notariusza, możemy jednak poradzić sobie z tym zadaniem sami. Wówczas powinniśmy pamiętać, by umowa zawierała datę i miejsce jej zawarcia, dane osobowe darczyńcy i obdarowanego, opis i wartość pojazdu, a także oświadczenie darczyńcy, że auto nie ma żadnych obciążeń, i, oczywiście, podpisy obu stron. W przypadku darowizny nowy właściciel ma prawo do przejęcia aktualnej polisy OC. Powinniśmy mieć jednak na uwadze rekalkulację składki.
 

Ile wynosi podatek od darowizny?

W szczególnie korzystnej sytuacji pozostają członkowie najbliższej rodziny. Należą oni do tzw. zerowej grupy podatkowej i dzięki temu są całkowicie zwolnieni z podatku, niezależnie od wartości pojazdu. Jedynym obowiązkiem, o którym muszą pamiętać, jest zgłoszenie darowizny do Urzędu Skarbowego.

Inaczej jest jednak w przypadku wszystkich pozostałych osób, którzy nie są naszymi dziećmi, wnukami ani rodzicami. Wówczas obowiązuje nas kwota wolna od podatku, ale po jej przekroczeniu — co w przypadku samochodu jest bardzo prawdopodobne — nie unikniemy podatku. Dla I grupy podatkowej kwota ta wynosi obecnie 9637 złotych. Dla II grupy podatkowej jest to 7276 złotych, a dla III już tylko 4902 złotych. Zatem im dalsza rodzina, tym wyższy będzie podatek.
 

Ubezpieczenie OC a współdzielenie pojazdu

Warto wiedzieć, że darowizna może dotyczyć również części samochodu. W umowie możemy zaznaczyć, że jej przedmiotem nie jest całe auto, ale np. tylko 50%. Wówczas mamy do czynienia ze współdzieleniem samochodu; tak samo jak w sytuacji, gdy zdecydujemy się sprzedać członkowi rodziny udziały w aucie. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla młodych kierowców, którzy w ten sposób ponoszą mniejsze koszty OC. Jednak podobnie jak składki na ubezpieczenie, współdzielona jest także odpowiedzialność za szkody — młodszy kierowca płaci niższe składki dzięki bezwypadkowemu, starszemu kierowcy, ale jeśli którykolwiek z nich spowoduje kolizję, koszty wzrosną dla wszystkich współwłaścicieli.