Jak rozliczyć przychody z innych źródeł?
Zdarza się, że przedsiębiorca uzyskuje przychody z innych źródeł, których nie można przyporządkować do żadnej z podstawowych kategorii. Trzeba je odpowiednio rozpoznać i opodatkować, gdyż zazwyczaj są to przychody opodatkowane. Jak prawidłowo rozliczyć zatem przychody z innych źródeł?
Z artykułu dowiesz się:
Co to są przychody z innych źródeł?
Jakie mogą być źródła innych przychodów?
Czy przychody z innych źródeł należy rozliczyć z fiskusem?
Czym są przychody podatnika?
Przychodem przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą są wszelkie przysporzenia majątkowe, które do nie wpływają. Źródła przychodów mogą być zróżnicowane i ich poprawne zakwalifikowanie leży po stronie podatnika. Od tego zależy ten sposób opodatkowania przychodów.
Jeśli przedsiębiorca otrzymuje przychody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej są to wszelkie kwoty należne, nawet jeśli nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Przychody te mogą być związane bezpośrednio ze sprzedażą lub produkcją dóbr i usług, ale także pochodzić z innych wykonywanych w ramach działalności gospodarczej czynności.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa między innymi takie źródła przychodów:
stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta;
działalność wykonywana osobiście;
pozarolnicza działalność gospodarcza;
działy specjalne produkcji rolnej;
najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Czym są przychody z innych źródeł?
Za przychody z innych źródeł uznać możemy wszystkie przychody niewymienione ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Niestety w ustawie nie zawarto definicji przychodu z innego źródła. W artykule 20 tej ustawy zawarto jedynie przykładowe źródła przychodów, które możemy uznać za inne źródła przychodu. Są to:
przychody osiągane z działalności niezarejestrowanej (zdefiniowanej w ustawie Prawo przedsiębiorców);
zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego;
alimenty;
stypendia;
dopłaty i nagrody;
kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny;
należne przychody z działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie wyrobu wina przez producentów będących rolnikami wyrabiającymi mniej niż 100 hektolitrów wina w ciągu roku podatkowego;
przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzące ze źródeł nieujawnionych.
Opodatkowanie przychodów z innych źródeł
Oczywiście przychody zazwyczaj podlegają opodatkowaniu, nawet jeśli są to przychody z tzw. innych źródeł. Dobra wiadomość jest taka, że może zdarzyć się, że nie wszystkie przychody pochodzącego z innych źródeł będą podlegać opodatkowaniu. Zawsze każdy przypadek należy sprawdzić indywidualnie, a w razie wątpliwości warto zasięgnąć interpretacji indywidualnej w urzędzie skarbowym.
Na przykład nieopodatkowane będą przychody z alimentów na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia oraz dzieci otrzymujących zasiłek pielęgnacyjny bez względu na ich wiek.
Jak należy rozliczyć przychody z innych źródeł?
Na podatniku, który otrzymuje dochody z innych źródeł ciąży obowiązek samodzielnego ustalenia wysokości podatku dochodowego od osób fizycznych i jego zapłaty do urzędu skarbowego. Dzieje się tak, bo podmiot wypłacający przychody z innych źródeł nie pobiera zaliczki na podatek dochodowy.
Przychody z innych źródeł rozliczyć trzeba w związku z tym w deklaracji PIT-36, w której wykazuje się dochody, od których płatnik nie pobrał zaliczki. Warto wiedzieć, że przychody z innych źródeł opodatkowane są według skali podatkowej. Przychody z innych źródeł należy połączyć z przychodami, które również opodatkowane są według skali podatkowej. Przychody można też pomniejszyć o koszty uzyskania przychodów.
Warto wiedzieć, że na podmiocie wypłacającym przychody z innych źródeł ciąży obowiązek sporządzenia i wysłania do podatnika i urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika informacji PIT-8C.