Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Jak wydobywa się gaz łupkowy? Technologia wydobycia
Paulina Musianek
Paulina Musianek 01.07.2019 02:00

Jak wydobywa się gaz łupkowy? Technologia wydobycia

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Jak wydobywa się gaz łupkowy? Gaz łupkowy dla Polski był nadzieją, na gazową samodzielność. Na czym polega technika szczelinowania? Dotarcie do gazu łupkowego i jego wydobycie umożliwiło zastosowanie i rozwój znanych już wcześniej technologii wiercenia poziomego i szczelinowania hydraulicznego.

Jak wydobywa się gaz łupkowy? 

Gaz łupkowy jest formą gazu ziemnego (głównie metanu), znajdującego się pod ziemią w skale łupkowej. Jest klasyfikowany jako „niekonwencjonalny” gaz, ponieważ znajduje się w łupku ilastym, mniej przepuszczalnej formacji skalnej niż piaskowiec, muł lub wapień, w którym znajduje się „konwencjonalny” gaz i na ogół jest rozłożony na znacznie większym obszarze. W dodatku nie przepływa zbyt łatwo.

Gaz łupkowy znajduje się głęboko w podziemnych zbiornikach i aby go skutecznie wydobywać potrzeba specjalnych metod odzyskiwania gazu. Wiercenie odbywa się przez strefę wód gruntowych, a dalej do podpowierzchniowych zbiorników, aby umożliwić wypływ gazu do głowicy studni; proces jest znany jako szczelinowanie hydrauliczne.

Na czym polega szczelinowanie hydrauliczne?

Szczelinowanie hydrauliczne jest procesem stosowanym do wydobywania gazu łupkowego. Głębokie otwory są wiercone w dół do skały łupkowej, a następnie wiercenia poziome, aby uzyskać dostęp do większej ilości rezerw gazu, ponieważ rezerwy łupków są zazwyczaj rozmieszczone poziomo, a nie pionowo. Płyny szczelinujące zawierające piasek, wodę i chemikalia są następnie pompowane pod wysokim ciśnieniem do wywierconych otworów, aby otworzyć szczeliny w skale, umożliwiając uwięziony gaz przepłynięcie przez szczeliny do studzienek zbiorczych. Stamtąd jest odprowadzany do użytku komercyjnego. Szybkości odzysku gazu łupkowego są znacznie niższe niż w przypadku gazu konwencjonalnego.

W 2015 r. całkowitą ilość nieudokumentowanych technicznie odzyskiwalnych zasobów gazu łupkowego oszacowano na 214,6 bilionów metrów sześciennych (tcm) w 46 krajach . Największe szacowane zasoby występują w Chinach (31,6 tcm), a następnie w Argentynie (22,7 tcm), Algierii (20 tcm), Stanach Zjednoczonych (17,6 tcm) i Kanadzie (16,2 tcm). W Europie największe szacowane rezerwy znajdują się w Polsce (4,1 tcm) i we Francji (3,9 tcm).

Tagi: gaz ziemny