Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Handel > Jak wygląda opodatkowanie premii pieniężnych?
Marta Dobrzycka
Marta Dobrzycka 22.05.2021 02:00

Jak wygląda opodatkowanie premii pieniężnych?

income-tax-491626 1920
https://pixabay.com/pl/photos/podatek-dochodowy-obliczanie-491626/

Przedsiębiorcy w celu zwiększenia sprzedaży sięgają po różnorodne metody i strategie. Czasem zdarza się, że w ramach nagrody finansowej za szczególnie udaną współpracę wypłacają swoim kontrahentom nagrody pieniężne w postaci premii pieniężnych. Nagradzają tak kontrahentów na przykład za zakup określonej ilości towarów lub usług, czy też za terminowe dokonywanie płatności za towary i usługi. Niestety samo zagadnienie premii pieniężnych budzi sporo kontrowersji na gruncie podatkowym. Często bowiem kontrahenci, którym udzielona została premia pieniężna, wystawiają z tego tytułu faktury, traktując tę czynność jako świadczenie usług. Wówczas przedsiębiorca, który premii udzielił ma wątpliwości, czy może odliczyć VAT od takiej faktury. 

Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest premia pieniężna?

  • Czy można wystawić fakturę za premię pieniężną?

  • Czy premia pieniężna powinna być opodatkowana?

  • Czy może zdarzyć się, że premia pieniężna nie będzie podlegała obowiązkowi podatkowemu?

Definicja premii pieniężnych

Już samo pojęcie premii pieniężnych nie jest proste do zdefiniowania, nie istnieje bowiem żadna legalna definicja premii pieniężnej. W związku z tym konieczne jest odniesienie się do powszechnego znaczenia tego pojęcia, jak również do dotychczasowego orzecznictwa organów podatkowych oraz sądów administracyjnych. W tym kontekście za premię pieniężną uznać można „nagrodę za coś, dodatkowe wynagrodzenie za wykonanie czegoś”.

Premie pieniężne stanowią zazwyczaj ważny element strategii handlowej danej firmy i ich celem jest zwiększenie i pobudzenie sprzedaży. Zasady przyznawania premii pieniężnych określane są w umowach, które między sobą zawierają kontrahenci handlowi. 

Niestety na gruncie podatkowym zagadnienie opodatkowania premii pieniężnych nie jest jednoznacznie i wprost rozstrzygnięte. To, jakie skutki wywołują premie pieniężne w podatku dochodowym, bywa często przedmiotem interpretacji organów podatkowych. Szczególnie jeśli chodzi o moment powstania obowiązku podatkowego czy moment, w którym premie pieniężne powinny zostać ujęte w rozliczeniu podatkowym. 

Faktury za premie pieniężne

Jak wynika z interpretacji ogólnej ministra finansów, na którą powołuje się portal poradnikprzedsiębiorcy.pl, podatnik, wypłacając premię pieniężną, powinien wystawić nabywcy fakturę korygującą – wypłata kontrahentowi premii pieniężnej z tytułu osiągnięcia określonej wielkości sprzedaży lub terminowości regulowania należności co do istoty stanowi bowiem rabat. Ma to jednak zastosowanie tylko w tych sytuacjach, w których nabywcę i dostawcę łączy umowa, na podstawie której nabywca otrzymał premię. Oczywiście premia ta przyznawana jest za realizację określonych czynności na rzecz dostawcy. W tej sytuacji uważa się, że dochodzi do świadczenia usług przez nabywcę na rzecz dostawcy. Świadczenie to powinno być w związku z tym udokumentowane fakturą, wystawioną przez przyjmującego premię pieniężną. Prowadzi to do wniosku, że po stronie sprzedawcy udzielenie rabatu za zakup towarów ma wpływ na wielkość osiąganych przez niego przychodów. Jak podkreśla przywołany portal, uznanie premii pieniężnej za rabat oznacza, że podmiot ją przyznający musi zmniejszyć przychody, wystawiając fakturę korygującą.

A może premia pieniężna nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Może zdarzyć się też tak, że przedsiębiorca spotka się ze stanowiskiem, zgodnie z którym premie pieniężne nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Zdarzają się także sytuacje, na co zwraca uwagę portal taxfin.pl, że organy podatkowe częstokroć twierdzą, iż w sytuacji, gdy mamy do czynienia z transakcją polegającą na dokonaniu zakupów w określonym czasie i określonej wysokości, za którą przysługuje wynagrodzenie w postaci premii pieniężnej,  wówczas premia ta ma charakter motywacyjny do dalszej współpracy i nie odnosi się do konkretnej transakcji. Dochodzi wówczas do pewnego rodzaju świadczenia usług przez nabywcę towarów otrzymującego premię pieniężną. W takiej sytuacji wypłata przez podatnika premii pieniężnych nie powoduje po jego stronie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Zdarza się więc, że w opinii organów podatkowych wypłacona przez przedsiębiorcę premia pieniężna stanowić będzie formę wynagrodzenia za wykonywane przez kontrahenta czynności polegające na nabywaniu towarów. 

Warto wystąpić o indywidualną interpretację podatkową

Jak widzimy, w kwestii opodatkowania premii pieniężnych nie ma jasnych przepisów, a interpretacje organów podatkowych często różnią się między sobą. W takiej sytuacji najbezpieczniej jest, w razie wątpliwości, wystąpić do organu podatkowego o wydanie takiej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w naszej konkretnej sprawie. Pozwoli to w przyszłości uniknąć kosztownych kłopotów.

Tagi: Podatek premia