Jak znaleźć lokal wyborczy? Jak głosować? Jak sprawdzić kartę głosowania?
Wybory do parlamentu odbędą się w niedzielę 15 października. W okresie poprzedzającym to wydarzenie wielu Polaków zastanawia się, jak znaleźć swój lokal wyborczy, co powinna zawierać karta do głosowania i jak prawidłowo głosować. Podpowiadamy, jak poprawnie oddać głos.
Jak znaleźć lokal wyborczy?
Informacje o przypisanym ci lokalu wyborczym znajdziesz w Centralnym Rejestrze Wyborców. Żeby skorzystać z usługi, powinieneś zalogować się używając Profilu Zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej lub aplikacji mobilnej mObywatel.
Po zalogowaniu wybierz opcję „Twoje dane”, a następnie „Centralny Rejestr Wyborców”. Dane z rejestru możesz zamówić w każdej chwili, jest to całkowicie bezpłatne. Znajdują się w nim dane wszystkich wyborców, zarówno Polaków, jak i uprawnionych do głosowania w Polsce cudzoziemców.
Wyszukiwarka obwodowych komisji wyborczych znajduje się także na stronie internetowej wybory.gov.pl. Sprawdzisz tam adresy wszystkich lokali wyborczych, z podziałem na województwa. Dowiesz się także, czy są one przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Niepokojące doniesienia przed dniem Wszystkich Świętych. Ceny kwiatów wystrzelą w góręCo musi zawierać karta do głosowania?
Zanim oddasz głos, powinieneś sprawdzić, czy karta do głosowania spełnia wymogi formalne dokumentu. Koniecznie musi widnieć na niej informacja o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu, a także stosowne pieczęci:
- wszystkie karty - pieczęć obwodowej komisji wyborczej;
- karta referendalna - dodatkowo wydrukowany odcisk PKW;
- karty do Sejmu i do Senatu - dodatkowo wydrukowany odcisk okręgowej komisji wyborczej.
Jak głosować?
Gdy pojawisz się w lokalu wyborczym, musisz odebrać karty od komisji i udać się do wyznaczonego stanowiska, które zapewni ci prywatność. Dostaniesz trzy karty - jedną z kandydatami zarejestrowanymi w danym okręgu do Sejmu, drugą z kandydatami zarejestrowanymi do Senatu, a trzecią z pytaniami referendalnymi.
Żeby twój głos był ważny, musisz postawić znak „x” przy nazwisku kandydata. Co ważne, musi to być jeden kandydat, na jednej liście wyborczej (jeden do Senatu, jeden do Sejmu). Jeśli znaków „x” będzie więcej lub nie będzie ich wcale, głos zostanie uznany za nieważny. W przypadku karty referendalnej stawiamy znak „x” przy odpowiedzi „tak” lub „nie” w każdym z czterech pytań. Po wszystkim pozostaje złożyć karty na pół i włożyć je do urny.