Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Praca > Jaki jest okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony?
Magdalena Chajzler
Magdalena Chajzler 22.03.2022 08:38

Jaki jest okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony?

Jaki jest okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony?
pixabay.com

Wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony w 2020 r.

Zgodnie z Kodeksem pracy umowę o pracę można rozwiązać za porozumieniem stron. Pracodawca lub pracownik może również wypowiedzieć umowę z zachowaniem lub bez zachowania okresu wypowiedzenia. Umowa może również zostać zakończona w związku z upływem okresu, na jaki została zawarta (nie dotyczy umów o pracę na czas nieokreślony).

Złożenie lub otrzymanie wypowiedzenia umowy o pracę pozwala na wcześniejsze niż przewidziane w umowie rozwiązanie stosunku pracy. Oznacza to, że od momentu poinformowania o wypowiedzeniu umowy do chwili jej rozwiązania musi upłynąć określony w przepisach okres czasu, czyli okres wypowiedzenia umowy o pracę.

UWAGA! Aby wypowiedzenie umowy o pracę było zgodne z prawem, musi ono zostać złożone na piśmie, zarówno jeśli umowę wypowiada pracodawca, jak i w sytuacji, gdy czyni to pracownik. Ponadto, jeśli umowa zostaje wypowiedziana przez pracodawcę, musi on podać przyczynę uzasadniającą decyzję o wypowiedzeniu. Obowiązek podania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę nie dotyczy umów zawartych na czas określony.

Dokument musi również zawierać pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy.

Ile powinien wynosić okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony?

Art. 36 Kodeksu pracy jasno określa długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony. Okres wypowiedzenia zależy od długości zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi odpowiednio:

  • 2 tygodnie przy zatrudnieniu na okres krótszy niż 6 miesięcy,

  • 1 miesiąc przy zatrudnieniu na okres co najmniej 6 miesięcy,

  • 3 miesiące przy zatrudnieniu na okres co najmniej 3 lat.

Kodeks pracy przewiduje również możliwość modyfikacji okresu długości wypowiedzenia umowy o pracę na stanowiskach związanych z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie. Wówczas okres ten może ulec wydłużeniu – do 1 miesiąca przy zatrudnieniu na okres krótszy niż 6 miesięcy i do 3 miesięcy przy zatrudnieniu na okres co najmniej 6 miesięcy.

Takie same reguły dotyczą wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony na niepełny etat.

UWAGA! Od lutego 2016 r. okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony został zrównany z okresem wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony.

Czy można skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony?

Często zdarza się tak, że po wypowiedzeniu umowy o pracę strony – pracownik i pracodawca – ustalają wspólnie wcześniejszy termin rozwiązania umowy, czyli skrócenie okresu wypowiedzenia. Jest to działanie zgodne z prawem pracy. Ponadto, jeżeli powodem wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony jest upadłość lub likwidacja firmy albo inna przyczyna nieleżąca po stronie pracownika, pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia z 3 miesięcy do jednego. Wówczas pracownik jest chroniony przepisami Kodeksu pracy, a na pracodawcę nakłada się obowiązek wypłaty odszkodowania za czas pozostały do zakończenia właściwego okresu wypowiedzenia. Jeśli pracownik nie podejmie w tym czasie innej pracy, czas ten zostaje mu wliczony do okresu zatrudnienia.

Jak obliczyć długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Zasady prawidłowego obliczania długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę znajdują się w Kodeksie pracy. W przypadku okresu wypowiedzenia umowy o pracę przy zatrudnieniu na czas krótszy niż 6 miesięcy, 2-tygodniowy okres wypowiedzenia zawsze kończy się w sobotę, bez względu na dzień składania wypowiedzenia. Natomiast w przypadku miesięcznego i 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia umowy o pracę dniem jej rozwiązania jest ostatni dzień miesiąca.

UWAGA! Jeśli okres zatrudnienia wynosi 35 miesięcy – czyli nie ma pełnych 3 lat zatrudnienia, umowę rozwiązuje się z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, ponieważ okres wypowiedzenia wlicza się do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.

Tagi: