Jakie są najważniejsze prawa konsumenta?

Wiele praw konsumenta różni się miedzy sobą w zależności od tego, czy konsument dokonał sprzedaży w sklepie stacjonarnym, przez Internet, czyli poza lokalem przedsiębiorstwa. Istnieją jednak podstawowe prawa, które przysługują konsumentowi niezależnie od tego, w jaki sposób i gdzie zawarta została umowa sprzedaży.
Wydanie towaru
W sytuacji zakupu towarów konsumpcyjnych sprzedawca ma obowiązek wydać rzecz niezwłocznie, w terminie nie późniejszym niż 30 dni od daty zawarcia umowy. Chyba że sprzedawca uzgodnił z kupującym inny termin. W przypadku przekroczenia tego czasu konsument może wyznaczyć sprzedawcy dodatkowy czas. Jeśli i w tym momencie nie dojdzie do przekazania towaru, kupujący może odstąpić od umowy.
Zgoda na dodatkową płatność
Kupujący musi wiedzieć o wszystkich opłatach związanych z zawieraną umową i wyrazić na nie zgodę przed zawarciem transakcji. Dodatkowo niezgodne z prawem jest dokonywanie przez firmę w procesie transakcji automatycznych zaznaczeń świadczących o zgodzie klienta na dodatkowy zakup. Jeśli takie zachowanie jest praktykowane, a klient nie odznaczy automatycznie zaznaczonej opcji, może domagać się zwrotu kosztów.
Koszty infolinii
Większość firm zajmujących się sprzedażą jakichkolwiek produktów posiada specjalną infolinię, która pozwala na kontakt konsumenta z konsultantem. Ustawa o prawach konsumenta zabrania w tej sytuacji obciążania dzwoniącego opłatą wyższą niż za wykonanie zwykłego połączenia według stawek operatora, z którego usług korzysta.
Opłaty za wybraną formę płatności
Za skorzystanie z wybranej formy płatności przedsiębiorca nie może żądać od konsumenta opłaty przewyższającej koszty, które sprzedawca poniósł w związku z tą formą.



































