Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Finanse > Jakie są progi podatkowe?
Iga Marciniszyn
Iga Marciniszyn 22.03.2022 08:38

Jakie są progi podatkowe?

Jakie są progi podatkowe?
pixabay.com

Czym są progi podatkowe?

Płacenie podatku to zazwyczaj mało przyjemna czynność, gdy swoimi środkami musimy podzielić się z państwem. Progi podatkowe, to stawki podatku, które należy opłacić w zależności od wysokości dochodów w minionym roku. Wysokość progów podatkowych w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych regulowana jest przez art. 27 ustawy o podatku od osób fizycznych.

Ile wynoszą stawki podatku?

Przy rozliczaniu podatku stosuje się dwie stawki, jest to 17% i 32%. Limity kwotowe, które obligują nas do wyliczenia podatku w pierwszym lub drugim progu są niezmienne od kilku lat. Zależności miedzy progami podatkowymi a należnym podatkiem kształtują się następująco:

  • pierwszy próg podatkowy – do 85 528 zł; należny podatek do tej kwoty to 17%;

  • drugi próg podatkowy – powyżej 85 528 zł; należny podatek od tej kwoty to 32%.

Istotna jest informacja, że istnieje możliwość pomniejszenia podatku poprzez korzystanie z różnych ulg, a także kwoty wolnej od podatku. Do przykładowych ulg należą: ulga internetowa, ulga rehabilitacyjna, ulga prorodzinna, ulga na technologie czy nawet ulga dla krwiodawców.

W przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę, dzieło lub zlecenie odpowiednia kwota podatku odprowadzana jest co miesiąc przez pracodawcę do urzędu skarbowego, który na koniec roku weryfikuje, czy podatek został uregulowany w odpowiedniej kwocie.

Rozliczanie podatku z małżonkiem

Wspólne opodatkowanie małżonków jest o tyle korzystne, że pozwala na zapłacenie niższego podatku, niż miałoby to miejsce, gdyby małżonkowie rozliczali się osobno. Wyliczanie podatku zaczyna się poprzez sumowanie dochodów małżonków, a następnie podzielenie ich przez 2. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie w momencie gdy, jedna osoba przekracza pierwszy próg podatkowy, a druga nie. Podzielenie dochodów po równo pozwoli na uniknięcie płacenia podatku według stawki z drugiego progu podatkowego. Jest jednak kilka sytuacji, w których wspólne rozliczanie nie przyniesie dodatkowych korzyści, np. gdy małżonkowie pozostają opodatkowani według takiej samej stawki lub gdy dochody jednego małżonka przekroczą 1 000 000 zł, wówczas niewielkie dochody drugiej osoby nic nie zmienią.

Ile wynosi stawka liniowa?

Powyższe stawki podatkowe używane są do rozliczania osób nieprowadzących działalności. W przypadku osób uzyskujących duże dochody warto rozważyć uruchomienie działalności gospodarczej i skorzystanie ze stawki liniowej. Podatek liniowy jest stały, niezależnie od dochodu wynosi on 19%.

Tagi: