Jakość paliw w Polsce. UOKiK opublikował raport
UOKiK opublikował wyniki kontroli dokonywanych przez Inspekcję Handlową. Okazuje się, że w w porównaniu do 2021 r., w 2022 r. poprawie uległa jakość benzyny, a pogorszeniu jakość LPG. Wśród kwestionowanych próbek dominuje olej napędowy.
Kontrola jakości paliw
W piątek, 28 kwietnia, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, opublikował wyniki kontroli jakości paliw , wykonywanych przez Inspekcję Handlową. Wskazano, że badaniom podlegała jakość benzyny bezołowiowej, oleju napędowego, gazu skroplonego (LPG) i lekkiego oleju opałowego.
Urząd informuje, że Inspekcja Handlowa przez cały rok sprawdza, czy paliwa dostępne na polskim rynku spełniają wymagania. Kontrolom podlegają producenci paliw, hurtownicy, magazynujący oraz prowadzący stacje przedsiębiorcy.
„ Stały monitoring jakości paliw ciekłych przynosi efekty . W czasie pierwszej kontroli w 2003 r. aż 30 proc. badanych próbek nie spełniało wymogów. W kolejnych latach liczba nieprawidłowości spadała. W 2022 r. zakwestionowaliśmy mniej niż 1,5 proc. próbek” - mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Benzyna, ON, LPG i olej opałowy
UOKiK informuje, że do badań pobrano 1598 próbek paliw ciekłych (833 próbki benzyn i 765 oleju napędowego), 317 próbek LPG i 1 próbkę lekkiego oleju opałowego. Dodano, że specjaliści podczas testów laboratoryjnych wykazali, że 21 próbek paliw ciekłych (19 oleju napędowego, dwie benzyny) nie spełniało wymogów , co stanowi 1,34 proc. zbadanych.
Podczas losowych kontroli stacji paliw najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w województwach : świętokrzyskim (5,41 proc. zbadanych), mazowieckim (2,40 proc.) i podlaskim (2,38 proc.).
Na podstawie informacji przekazanych m.in. od kierowców, skontrolowano przedsiębiorców , a najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w województwach: kujawsko-pomorskim (7,14 proc. zbadanych), warmińsko-mazurskim (6,25 proc.) i zachodniopomorskim (4,88 proc.).
UOKiK poinformował, że w wyniku kontroli LPG inspektorzy zakwestionowali 10 próbek pobranych na stacjach paliw i w hurtowniach, co daje 3,15 proc. zbadanych. " Niewłaściwą jakość odnotowaliśmy w czterech województwach: małopolskim , mazowieckim , pomorskim i śląskim " - podano.
Wycofanie z obrotu, zawiadomienie organów ścigania
Inspektorzy Inspekcji Handlowej wydali 11 decyzji o wycofaniu z obrotu paliw ze względu na znaczne przekroczenia wymagań jakościowych, informując o tych działaniach Inspekcję Ochrony Środowiska. W 18 przypadkach inspektorzy zawiadomili organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z wprowadzeniem do obrotu paliw niewłaściwej jakości.