BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Patrol policji na przejsciu dla pieszych

East News, Zofia i Marek Bazak

Jazda na rowerze a prawo drogowe. Jak jeździć, by nie złamać przepisów?

3 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie przepisy obowiązują rowerzystów

  • Jaki mandat może dostać rowerzysta

  • Co należy mieć na wyposażeniu w trakcie jazdy rowerem

Mandat dla rowerzysty wciąż możliwy

Sezon rowerowy trwa w najlepsze, ale rowerzyści muszą uważać, bowiem także są uczestnikami ruchu drogowego i obowiązują ich przepisy, za których złamanie grozi mandat. Pełnoletnie osoby muszą przy sobie posiadać dowód, który potwierdza ich wiek, natomiast młodsi zobowiązani są do posiadania karty rowerowej.

Przede wszystkim rowerzyści zobowiązani są do poruszania prawą stroną jezdni. Tłumaczenia "Lepiej widzę nadjeżdżające auta z lewej" nie przejdą w dyskusji z policjantem. Co więcej, jeśli droga posiada utwardzone pobocze lub pas dla rowerów, rowerzysta powinien poruszać się właśnie tam.

Od poruszania się ulicą są pewne wyjątki. Chodnikiem mogą jechać rowerzyści, którzy pod opieką mają dziecko młodsze niż 10 lat, nie ma ścieżki rowerowej, ulicą należy poruszać się szybciej niż 50 km/h, a chodnik ma więcej niż 2 m szerokości (wszystkie te trzy warunki muszą być spełnione), są złe warunki atmosferyczne.

Rowerzyści muszą sygnalizować wszelkie manewry wykonywane na drodze. Jest to konieczne dla zachowania bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego oraz dla bezpieczeństwa samego rowerzysty.

Mandat za jazdę na rowerze

Za złamanie przepisów grożą mandaty. Osoby poruszające się rowerem muszą pamiętać, że za jazdę po chodniku bez uzasadnionego wyjątku grozi mandat w wysokości 50 zł. Z kolei za jazdę w parach, gdy utrudnia to ruch innym zapłacimy 200 zł. Z kolei za czepianie się innych samochodów oraz przejazd na czerwonym świetle grozi nam 100 zł. Okazuje się, że katalog wykroczeń jest szerszy.

Karane kwotą 200 zł jest korzystanie z telefonu bez zestawu słuchawkowego, natomiast niezatrzymanie się przed znakiem STOP będzie kosztować 100 zł. Mandat w wysokości 350 zł można złapać nieustąpienie pierwszeństwa przechodniom, a za utrudnianie ruchu kara waha się między 100 a 300 zł.

Rowerzysta musi pamiętać o odpowiednim wyposażeniu. Choć kask nie jest obowiązkowy, to warto jest go mieć na głowie, bowiem w razie upadku chroni nas przed urazami. Dzwonek to kolejny, istotny element wyposażenia. Koniecznością jest także oświetlenie - obowiązkowa jest lampa z przodu oraz z tyłu roweru. Jeśli przewozimy dziecko, koniecznie musimy mieć do tego specjalny fotelik.

Pamiętajmy o tym, że rowerzysta podczas poruszania się drogą dla pieszych zobowiązany jest do zejścia z pojazdu i ręcznego prowadzenia. Co więcej, zabroniona jest jazda pod prąd, zatem o prawostronności ruchu trzeba pamiętać w każdej sytuacji.

Podobne artykuły

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i Świat

Poczta Polska ostrzega przed cyberprzestępcami. Podszywają się pod instytucję

Czytaj więcej >
NFZ podliczył ile będzie kosztować rehabilitacja ozdrowieńców

Polska i Świat

NFZ dokonał kalkulacji. Wiemy, ile kosztuje leczenie po przejściu koronawirusa

Czytaj więcej >
Lockdown dla szkół i przedszkoli prawdopodobnie zostanie przedłużony

Polska i Świat

Lockdown w przedszkolach i żłobkach do przedłużenia. Rząd wysłał klarowny sygnał

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/East News

Polska i Świat

Grzywna aż na równowartość 826 tys. zł. Przesunął tylko kilka kamieni, ale nie wiedział ile mają lat

Czytaj więcej >
Jacek Sasin opowiadał o wielkich planach w związku z nowymi inwestycjami w zakresie energetyki

Polska i Świat

Jacek Sasin chwali się imperialnym projektem. Czeka nas rewolucja w energetyce

Czytaj więcej >
PGE Dystrybucja wycięło drzewa z prywatnej działki, teraz umywa ręce

Polska i Świat

PGE Dystrybucja wycięła prywatny las. Trudno teraz wskazać winnego

Czytaj więcej >