Jest porozumienie ws. budżetu UE. Miliardy euro leżą na stole
Po trwających od lipca negocjacjach państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w sprawie budżetu na 2025 rok. Będzie miał łączną wartość 199,4 mld euro w zobowiązaniach oraz 155,2 mld euro w płatnościach ogółem. Budżet ma być odpowiedzią na obecne wyzwania gospodarcze i geopolityczne oraz ma na celu zapewnienie stabilności finansowej Unii.
Priorytety budżetowe UE
Unia Europejska przyjęła nowy budżet na nadchodzący rok. W ramach tego budżetu określono kwoty związane z płatnościami i zobowiązaniami. Oznacza to, że UE ustaliła, ile pieniędzy zostanie wygenerowanych z podatków i innych źródeł dochodów oraz jakie będą zobowiązania finansowe, czyli kwoty, które będą wydatkowane na różne programy i inicjatywy.
Negocjacje, w których uczestniczyła Komisja Europejska, Parlament Europejski oraz państwa UE trwały od lipca.
Zobacz też: Paczkomaty pod lupą rządu. Może powstać nowe prawo
Chiny rezygnują z inwestycji w Polsce. Produkcję mogą przejąć NiemcyNajwięcej na poprawę jakości życia
Największą część środków przeznaczono na politykę spójności i wzmacnianie odporności Unii - 78 mld euro w zobowiązaniach i 44 mld euro w płatnościach. Fundusze te mają wspierać rozwój regionalny, inwestycje i poprawę jakości życia obywateli. W konsekwencji niedawnych zmian środki z funduszu spójności będą mogły być przeznaczane jednak również na obronność.
Szacuje się, że w efekcie na zdolności obronne Unii Europejskiej – w tym ochronę wschodniej granicy Polski - przeznaczone mogą zostać dziesiątki miliardów euro. Zmiana polityki może objąć nawet około jednej trzeciej budżetu funduszu. O takie rozwiązanie Polska walczyła w Brukseli od dłuższego czasu. W planowanym budżecie przewidziano też dodatkowe fundusze na nieprzewidziane sytuacje, co pozwoli reagować na ewentualne kryzysy, jak choćby powódź, która dotknęła między innymi Polskę.
Jak podkreślił Peter Banai - węgierski minister stanu i główny negocjator Rady ds. budżetu UE na 2025 rok - przyjęty budżet jest zrównoważony i pozwala na realizację priorytetów Unii, jednocześnie chroniąc interesy podatników.
Uzgodniliśmy zrównoważony budżet, który daje nam środki na realizację priorytetowych obszarów UE, mając jednocześnie na uwadze interes podatników. Przyszłoroczny budżet zapewnia ostrożne podejście, zachowując wystarczającą swobodę finansową, aby reagować na nieprzewidziane okoliczności – powiedział Peter Banai.
Jak dodał, budżet odzwierciedla realistyczne podejście i uwzględnia obecny kontekst gospodarczy i geopolityczny oraz potrzebę sprostania wyzwaniom, które mogą pojawić się w 2025 roku. Ma też zabezpieczyć środki na odbudowę krajów dotkniętych klęskami żywiołowymi.
Czas na zatwierdzenie do 25 listopada
Kolejne ważne obszary to polityka klimatyczna, inwestycje w jednolity rynek i cyfryzację oraz polityka sąsiedztwa. Budżet na 2025 rok uwzględnia również znaczące środki na zarządzanie migracją - niecałe 5 mld euro w zobowiązaniach i 3 mld euro w płatnościach. Na wzmocnienie ochrony granic oraz inwestycje w bezpieczeństwo i obronność – zarezerwowano odpowiednio 2,6 mld euro i 2,1 mld.
Aby budżet na 2025 rok mógł wejść w życie, musi teraz zostać formalnie zatwierdzony przez Parlament Europejski i Radę ds. budżetu. Szacuje się, że ta ostatnia zatwierdzi go 25 listopada, jednak konieczna będzie kwalifikowana większość głosów, czyli zgoda przynajmniej 15 z 27 państw członkowskich reprezentujących co najmniej 65 proc. mieszkańców Unii.