Już 1 listopada rusza nowy program dla seniorów. Można skorzystać za darmo
Nowy program dla seniorów rusza 1 listopada. Jego celem jest zapewnienie zaspokojenia podstawowych potrzeb socjalnych emerytów. Usługi opiekuńcze w ramach wsparcia sąsiedzkiego będą nieodpłatne i dostępne dla osób, które szczególnie potrzebują wsparcia.
Nowy program dla seniorów. Start 1 listopada
Nowy program dla seniorów zakłada organizację przez samorządy opieki dla najstarszych mieszkańców gminy. Pieniądze na ten cel ma zapewnić Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Gmina będzie miała prawo zlecić organizację programu organizacjom społecznym.
Wsparcie jest skierowane do seniorów, którzy samodzielnie prowadzą gospodarstwa domowe, nie pozostają w związku małżeńskim i nie mają bliskich osób spokrewnionych w linii prostej - czyli dzieci, wnuków, rodziców i dziadków. Ważnymi czynnikami będą także: choroba, podeszły wiek lub brak możliwości samodzielnego funkcjonowania w danej dziedzinie życia.
Zacznie się już w poniedziałek. Klienci będą walić do Biedronki drzwiami i oknamiNowy program dla seniorów od 1 listopada. Zasady
Nowy program, który rusza 1 listopada, nie będzie zobowiązywał seniorów do ponoszenia żadnych kosztów. Nie mają zastosowania także kryteria dochodowe. Opiekunowie seniorów będą jednak mogli liczyć na wynagrodzenie. Wysokość i zasady wypłaty wynagrodzenia będą uchwalane przez gminy, które podejmą się realizacji usług w formie wsparcia sąsiedzkiego.
To szansa także dla samorządów - gminy te będą mogły uzyskać dodatkowe środki finansowe na działania pomocowe w ramach programu "Korpus Wsparcia Seniorów".
ZOBACZ TAKŻE: Wszystkich Świętych 2023. Ograniczenia w ruchu drogowym. Jest apel do kierowców
Nowy program dla seniorów od 1 listopada. Kto może zostać opiekunem seniora?
Opiekunowie działający w ramach programu będą powoływani przez gminy. Senior będzie musiał zaakceptować osobę, która zostanie do niego przypisana. Opiekunem może zostać osoba, która spełnia określone warunki:
- nie należy do rodziny seniora,
- jest pełnoletnia,
- mieszka w tej samej okolicy, co senior,
- zna zasady pierwszej pomocy przedmedycznej,
- sporządzi oświadczenie, w którym zadeklaruje, że jest zdolna fizycznie i psychicznie do wypełniania obowiązków związanych z opieką nad seniorem,
- zostanie zaakceptowana przez organizatora usług i osobę, na rzecz której będą świadczone usługi opiekuńcze.