BiznesINFO.pl Finanse Już od 15 marca można składać wnioski o dopłaty. Rolnicy otrzymają spore wsparcie
BiznesInfo

Już od 15 marca można składać wnioski o dopłaty. Rolnicy otrzymają spore wsparcie

14 marca 2023
Autor tekstu: Olgierd Maletka

W zeszłym roku ARMiR przekazała rolnikom ponad 16,9 mld zł. Wkrótce będzie można składać wnioski o dopłaty bezpośrednie na 2023 r., jednakże rolników czekają zmiany dotyczące dofinansowania, czytamy na stronie interia.pl.

W ubiegłym roku przekazano ponad 16,9 mld zł

Zakończyło się opiniowanie projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 .

W środę, 15 marca, rozpocznie się nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie i będzie trwać przez 2 miesiące, do 15 maja 2023 r.

Zaliczki za dopłaty bezpośrednie pojawiły się w ubiegłym roku. Złożono wtedy ponad 1,2 mln wniosków, a ostatecznie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała rolnikom ponad 16,9 mld zł .

Rolnicy mogą otrzymać spore wsparcie

Dopłata bezpośrednia ma na celu wspierać gospodarstwa rolne i cały sektor rolnictwa w UE, poprzez zabezpieczenie żywności oraz regulowanie rodzajów upraw. Wymogiem jest, aby rolnik był właścicielem gospodarstwa o powierzchni co najmniej 1 ha . Dodatkowe pieniądze można otrzymać za uprawę roślin strączkowych, roślin pastewnych, czy ziemniaków skrobiowych, a także na bydło domowe w formie płatności do krów i kóz.

Jak informuje portal, dopłata wyliczana jest za każdy hektar gospodarstwa rolnego . W ubiegłym roku wynosiła ona 107 euro za hektar . W 2023 r. stawka ta ma być wyższa i wyniesie 116 euro za hektar .

Istotne jest jednak, że rzeczywista wartość stawek określana jest dopiero po zakończeniu naboru wniosków , czyli za ponad 2 miesiące. Oprócz płatności obszarowej, rolnikom przysługuje dopłata zależna od tego, co jest uprawiane w ich gospodarstwie.

ARMiR sprawdzi, czy rolnik jest aktywny zawodowo

Unijne przepisy stanowią, że państwo członkowskie musi zbadać, czy rolnik ubiegający się o płatności bezpośrednie nie jest powiązany z innymi podmiotami , które prowadzą działalność wykluczającą z płatności bezpośrednich. Jeśli tak się stanie, rolnik będzie musiał wykazać, że jego działalność rolnicza nie jest marginalna .

W uzasadnieniu projektu czytamy, że “Rolnika z tzw. listy negatywnej, który jednocześnie otrzymał płatności bezpośrednie wyższe niż równowartość w złotych kwoty 5 000 euro, uważa się za aktywnego zawodowo, jeżeli działalność rolnicza jest jego działalnością przeważającą , co wynika z danych zawartych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Krajowym Rejestrze Sądowym lub dokumentów z REGON”.

Wnioski tylko drogą online

Dokumenty przekazane przed 15 marca nie będą rozpatrywane , a niepoprawny wniosek skutkować będzie brakiem płatności . Formularz będzie składany, tak jak dotychczas, za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus dostępnej za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji.

Obserwuj nas w
autor
Olgierd Maletka

Olgierd Maletka

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat