Wyszukaj w serwisie
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Już za chwilę telewizja będzie nadawać w innej formie. Lepiej wymień telewizor
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 15.05.2021 02:00

Już za chwilę telewizja będzie nadawać w innej formie. Lepiej wymień telewizor

pixabay, tookapic
pixabay, tookapic

Telewizja naziemna przejdzie niemałe zmiany. Nowy standard nadawania telewizji naziemnej może zmusić wielu Polaków do wymiany odbiorników. Kto już teraz musi zacząć się martwić?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany szykują się w telewizji naziemnej

  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze odbiornika

  • Kiedy zmiany wejdą w życie

Telewizja naziemna ze zmianami

Od kilku miesięcy zapowiadana jest zmiana dotycząca nadawania sygnału telewizji naziemnej. Osoby odpowiedzialne za jej wprowadzenie podkreślają, że będzie to prawdziwa rewolucja i przyrównują ją do 2011 r., gdy zaczęto odbierać w Polsce sygnał DVB-T.

Tym razem odbierany będzie sygnał DVB-T2/HEVC, który oznacza nie tylko większą pojemność w puli programów telewizji naziemnej, ale także lepszą jakość nadawania. Większość programów będzie dostępna w jakości 4K/Ultra HD.

Obecnie swoje programy nadawane w tej jakości testuje nadawca publiczny - TVP, ale również nadawca komercyjny - TVN. W przypadku TVN-u w nowej jakości możemy odbierać nie tylko główny program, ale również TVN 7 HD, TVN Fabuła HF, TTV HD i Metro TV HD.

Witold Tomaszewski, rzecznik Urzędu Ochrony Elektronicznej w rozmowie z money.pl podkreśla, że nowa jakość telewizji naziemnej to nie tylko obraz i dźwięk, to również szereg innych możliwości. Dzięki telewizji naziemnej w nowej jakości nadawca będzie mógł dostarczać dodatkowych informacji na temat prezentowanego programu, a odbiorca zyska możliwość zakupu usług z poziomu telewizora.

Telewizja naziemna i wymiana odbiorników

Niestety, ale dla części Polaków telewizja naziemna oznacza konieczność wymiany odbiornika. Od dłuższego czasu na polskim rynku nie można sprzedawać telewizorów, które są niedostosowane do sygnału DVB-T2/HEVC, ale musimy być czujni - specjalne promocje, ogromne rabaty to opcje pomocowe dla sklepów do pozbycia się zalegającego sprzętu z magazynu. Sprzętu wcale nie pierwszej świeżości.

Eksperci apelują do młodszych osób o pomoc starszym krewnym, dla których najnowsza technologia jest często bardzo odległym zagadnieniem. Wówczas najlepiej wybrać się z rodzicami, dziadkami, a nawet sąsiadami na zakupy i pomóc w wyborze sprzętu. Istotnym jest, aby dokładnie sprawdzić parametry odbiornika.

Martwić nie muszą się osoby, których odbiornik odbiera częstotliwość DVB-T2, ponieważ będą musieli jedynie wymienić dekoder. Koszt takiego sprzętu wynosi ok. 100 złotych. Osoby odbierające telewizję naziemną na własną rękę będą musiały zaopatrzyć się w sprzęt samemu.

W przypadku osób korzystających z telewizji satelitarnej lub kablówki, ewentualny dekoder wymieni dostawca. Zmiany w telewizji naziemnej w Polsce będą obowiązywać już od wiosny 2022 r.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Polska Polacy