BiznesINFO.pl
Nie poinformujesz czym ogrzewasz dom? Czeka cię kara

BiznesInfo

Rejestr źródeł ciepła. W połowie roku właściciele nieruchomości muszą zgłaszać sposoby ogrzewania

5 Marca 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Właścicieli budynków i domów jednorodzinnych wkrótce czeka nowy obowiązek . W związku z uruchomieniem w połowie tego roku rejestru źródeł ciepła, będą musieli złożyć deklarację odnośnie tego czym ogrzewają nieruchomości. Za bra

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od kiedy startuje rejestr źródeł ciepła

  • Kto będzie musiał informować o źródłach ogrzewania w swojej nieruchomości

  • Z jaką karą trzeba się liczyć za brak informacji w tym zakresie

Nie zgłosisz czym ogrzewasz dom? Będzie kara

O uruchomieniu na początku lipca tego roku rejestru źródeł ciepła poinformowała w poniedziałek na Twitterze Dorota Cobańska, pełniąca obowiązki Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

- Podajemy oficjalną datę uruchomienia składania deklaracji źródeł ciepła w budynkach. Zgodnie z ustaleniami Komitetu Sterującego ZONE (Zintegrowany System Ograniczania Niskiej Emisji - red.) narzędzie startuje od 1 lipca 2021 - napisała na Twitterze Cobańska.

Kto będzie musiał złożyć wspomniane przez p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego deklaracje źródeł ciepła? Właściciele budynków, a także domów jednorodzinnych. Jak wskazuje nazwa, będą oni musieli zgłosić, czym ogrzewają nieruchomości.

Złożenie deklaracji ma być proste. Jak podaje Money.pl wystarczy wypełnić elektroniczny formularz, który będzie dostępny w sieci. W przypadku nowych domów zgłoszenia należało będzie dokonać w ciągu 14 dni od uruchomienia źródła ciepła.

Uruchomienie od lipca rejestru źródeł ciepła jak zauważa portal będzie miało ogromne znaczenie dla samorządów, które obecnie mają duży problem z uzyskaniem informacji odnośnie tego, czym mieszkańcy ogrzewają domy. Problematyczne były także kontrole w tym zakresie.

Kara może wynieść nawet 5 tys. zł

Tymczasem od lipca gminy będą mogły przeprowadzać kontrole, by sprawdzić czy zgłoszone w deklaracji źródła ciepła pokrywają się z tymi, które kontrolerzy zobaczą podczas wizyty.

Planowane zmiany mają na celu wyeliminowanie tzw. „kopciuchów”, czyli starych pieców, które nie spełniają norm emisyjnych. Jak podkreśla jednak w rozmowie z Money.pl wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka, nie chodzi o karanie właścicieli domów i budynków za niewłaściwy sposób ogrzewania nieruchomości.

– Jeśli wpiszemy, jakie mamy parametry naszego budynku, jaki sposób ogrzewania, w kolejnych etapach - jakie mamy drzwi i okna itd., to wówczas możemy uzyskać informację, jakie działania musimy podjąć, żeby nasz budynek doprowadzić do pożądanego stanu jego efektywności energetycznej. To nie jest mechanizm karania za niewłaściwy sposób ogrzewania domu – mówi wiceszefowa resortu rozwoju, pracy i technologii.

Złożenie deklaracji w sprawie źródła ogrzewania domu czy budynku będzie obowiązkowe. Za brak zgłoszenia w tym zakresie należy liczyć się z karą i to dość wysoką - od 500 zł mandatu do nawet 5 tys. zł grzywny, w sytuacji gdy sprawa trafi do sądu.

Z danych przywołanych przez portal Interia.pl wynika, że docelowo w rejestrze źródeł ciepła ma się znaleźć ok. 5 mln budynków.

Podobne artykuły

Rok temu wprowadzono obowiązek noszenia maseczek

Polska i Świat

Rok z maseczkami. Wiemy ile policja wystawiła mandatów

Czytaj więcej >
Osiedla bez dzieci? To możliwe

Polska i Świat

Osiedle bez dzieci powstanie w Polsce. Znamy już lokalizację

Czytaj więcej >
Przedszkola i żłobki wrócą od poniedziałku?
EastNews/Zofia i Marek Bazak

Polska i Świat

Przedszkola i żłobki otwarte mają niebawem. Dzieci wrócą do placówek prawdopodobnie w poniedziałek

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 18.01.2021. Dzieci klas 1-3 wracaja do stacjonarego naczania w szkolach.

Polska i Świat

Otwarcie szkół i przedszkoli przed czasem. Placówki już przyjmują dzieci

Czytaj więcej >
pixabay.com/makamuki0

Polska i Świat

Lockdown jeszcze dłuższy? Rząd po cichu przesunął termin ważnego świadczenia

Czytaj więcej >
biznesinfo.pl

Polska i Świat

Osiedle z zakazem dzieci, a jak się już urodzi - czeka wyprowadzka. Wiemy już, gdzie powstanie

Czytaj więcej >