Jeśli nadal handlujesz przestarzałymi urządzeniami, nie unikniesz kary. Prezydent podpisał ustawę
Kara będzie dotkliwa
Kara za obrót piecami, zakaz importu i sprzedaży nieekologicznych, trujących urządzeń - to główne założenia ustawy, którą we wtorek 5 listopada podpisał prezydent Andrzej Duda. Jak podaje portal money.pl, w uzasadnieniu zaznaczono, że “celem ustawy jest poprawa jakości powietrza i ograniczenie tzw. niskiej emisji powstającej w wyniku spalania węgla w piecach domowych”.
Pora skończyć z kopciuchami
Ustawa ma uszczelnić rynek w taki sposób, by konsumenci nie mogli kupować pozaklasowych, nieekologicznych kotłów grzewczych tzw. kopciuchów. Określono w niej m.in. wprowadzanie do obrotu, co ma sprawić, że sprowadzanie do naszego kraju nieekologicznych piecy z innych krajów Unii Europejskiej, Turcji i państw EFTA nie będzie już możliwe. Według wyliczeń Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, w ciągu roku do Polski trafia 200-250 tys. kotłów grzewczych na paliwa stałe. Nowe przepisy pozwolą na skuteczniejsze działania powstrzymujące obrót trującymi piecami.
Kara nawet do 5 proc. przychodów
Kancelaria Prezydenta w swoim oświadczeniu podkreśliła, że dla nieekologicznych kotłów grzewczych nie będą stosowane przepisy, które dotyczą swobodnego przepływu towarów, czyli nie będą one mogły być wprowadzane na polski rynek. Za obrót takimi piecami firmom i handlowcom będzie grozić kara od 10 tys. złotych do nawet 5 procent przychodu uzyskanego w poprzednim roku kalendarzowym. Kara oraz jej wysokość będzie leżeć w gestii wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej. Nowe przepisy uprawniają bowiem Inspekcję Handlową do pełnienia nadzoru nad rynkiem i przeprowadzania kontroli.
Ponadto, zgodnie z ustawą zacznie obowiązywać też jednolita stawka VAT w wysokości 8 proc. dla instalacji fotowoltaicznych, instalowanych w przypadku budownictwa społecznego - podaje portal money.pl. Ma to obejmować nieruchomości o wielkości do 300 metrów kwadratowych. Do tej pory stawka VAT na instalacje tego typu mogła być różna w zależności od lokalizacji.
Przez złe powietrze ginie kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie
PAP przypomina, że według raportów Światowej Organizacji Zdrowia i agend europejskich, przez smog i powikłania spowodowane złą jakością powietrza w Polsce umiera aż 47 tys. osób rocznie. Do największych emisji zanieczyszczeń przyczyniają się nieekologiczne piece grzewcze, spalanie śmieci, a także transport. Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy.