Rejestr umów o dzieło. ZUS przekazał nam najnowsze dane
Z tego artykułu dowiesz się:
Od 1 stycznia przedsiębiorcy muszą zgłaszać w ZUS umowy o dzieło
Kiedy nie trzeba tego robić
Ile dotychczas zgłoszono umów
Zapomniałeś powiadomić ZUS? Będzie kara
Wraz z początkiem 2021 roku wszedł w życie rejestr umów o dzieło. Przedsiębiorcy mają obowiązek rejestrowania w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) takich umów. Wprowadziła go uchwalona wiosną ubiegłego roku tarcza antykryzysowa, czyli rządowe wsparcie dla firm poszkodowanych obostrzeniami wprowadzonymi w związku z pandemią. Jeśli przedsiębiorcy nie dokonają rejestracji, to muszą liczyć się z karą o czym za chwilę.
Kto konkretnie ma obowiązek rejestracji umów o dzieło u państwowego ubezpieczyciela? Przypomina o tym w komentarzu dla redakcji BiznesInfo rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
- Obowiązek zawiadomienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zawarciu umowy o dzieło ma każdy płatnik składek lub osoba fizyczna, jeżeli zleci wykonanie dzieła osobie, z którą nie pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy nie wykonuje pracy na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy – informuje Żebrowski.
Umowy zawarte od 1 stycznia br. należy wykazać w formularzu RUD (Zgłoszenie umowy o dzieło), który może zostać przekazany ZUS elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Co ważne, dla każdego wykonawcy dzieła trzeba złożyć oddzielny formularz RUD, zaś w jednym formularzu RUD można wykazać maksymalnie 10 umów zawartych z jednym wykonawcą .
Zawartą umowę należy zgłosić w ciągu 7 dni. Jeśli płatnicy tego nie zrobią muszą liczyć się z surową karą. Co prawda ZUS sam nie może nakładać kar, ale może wystąpić z wnioskiem o ukaranie do sądu, a ten może nałożyć karę do 5 tys. zł.
Obowiązek rejestracji umów o dzieło wszedł w życie 1 stycznia tego roku. W pierwszych dniach jego funkcjonowania wypełniali go nieliczni. Jak podawał Money.pl, w pierwszym tygodniu stycznia zgłoszono jedynie 550 umów. W kolejnym tygodniu zgłoszeń przybyło o ok. 8,5 tys., co oznacza, że w połowie stycznia zarejestrowano ich ok. 9 tys.
Ile umów dotychczas zgłoszono?
Redakcja BiznesInfo zwróciła się do ZUS z pytaniem o to jak wygląda sytuacja pod tym względem miesiąc później. - Obecnie mamy ponad 55 tys. zgłoszonych umów – informuje Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.
Tym samym w ciągu miesiąca w ZUS zarejestrowano ponad 45 tys. umów o dzieło.
Przypomnijmy, że obowiązek powiadamiania ZUS o zawarciu umowy o dzieło nie dotyczy umów zawartych z własnym pracownikiem, umów wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem, a także umów zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonanie przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.
Szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” podkreślała, że obowiązek powiadamiania Zakładu o zawarciu umów o dzieło ma na celu uporządkowanie sytuacji w tym zakresie, tak, by państwowy ubezpieczyciel wiedział, ile jest tego rodzaju umów w Polsce. - Zgromadzone w rejestrze informacje będą wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości – mówiła w rozmowie z gazetą prezes ZUS.
Przedsiębiorcy i eksperci niespecjalnie wierzą, iż nowe zasady wprowadzono jedynie na potrzeby celów statystyczno-analitycznych. W ich ocenie w rzeczywistości chodzi o kontrole firm.