BiznesINFO.pl Polska i Świat Wyrzucisz niedziałający sprzęt i otrzymasz potężną karę. Znamy sposób, jak jej uniknąć
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wyrzucisz niedziałający sprzęt i otrzymasz potężną karę. Znamy sposób, jak jej uniknąć

13 grudnia 2020
Autor tekstu: Wiktoria Pękalak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka kara grozi za wyrzucanie elektrośmieci w nieodpowiednich miejscach,

  • Gdzie wyrzucać zużyte żarówki,

  • Jakiego typu sprzęty należy oddawać do specjalnych punktów.

„Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci”

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że za wyrzucanie elektrośmieci, czyli zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego grozi surowa kara w postaci mandatu nawet do 5000 złotych . Ta kwota i tak wydaje się niska, zważywszy na to, jak szkodliwe dla środowiska są tego typu odpady .

Temat składowania odpadów i gospodarowania nimi jest wciąż żywy, ponieważ w dalszym ciągu popełniamy w tej materii wiele błędów, które mogą nas sporo kosztować, zważywszy m.in. na kolejne dyrektywy, które wprowadza Unia Europejska. Jak zatem postępować z niedziałającym sprzętem, zużytymi bateriami, czy żarówkami?

Z pomocą przychodzi polska organizacja ElektroEko, która we współpracy Signify, Ledvance i Tungsram rusza ponownie z kampanią „Już nie świeci? Oddaj do elektrośmieci". Jej celem jest zwiększenie wśród Polaków świadomości dotyczącej właściwego postępowania ze zużytym oświetleniem.

ElektroEko

ElektroEko to największa w Polsce organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, i jako jedyna, działająca na zasadach non-profit . Jej tegoroczna kampania skupia się przede wszystkim na tym jak postępować ze zużytym sprzętem oświetleniowym.

- Chcemy, aby jak najwięcej osób dowiedziało się, gdzie oddać na przykład niedziałającą lampkę nocną, świetlówkę energooszczędną czy żarówkę LED. Zależy nam na tym, aby ułatwiać konsumentom życie, podpowiadając im, jak prawidłowo postępować i gdzie oddawać zużyty sprzęt oświetleniowy - tłumaczy Anna Podsiadło, Marketing Manager w ElektroEko.

- Mamy nadzieję, że dzięki naszej kampanii, Polacy już na etapie zakupu nowego oświetlenia pomyślą, co z nim zrobią po jego zużyciu - dodaje.

Jak zaznaczyliśmy na samym wstępie, wyrzucanie elektrośmieci do zwykłych śmietników jest niezwykle szkodliwe dla środowiska. Jedynym sposobem, który uchroni nas przed działaniem szkodliwych substancji, jest odpowiednie gospodarowanie zużytego sprzętu oświetleniowego.

Co piąty Polak wyrzuca elektrośmieci do śmietnika

Elektroeko przeprowadziło badania, z których wynika, że co piąty Polak nadal wyrzuca elektrośmieci do śmietnika, informuje Anna Podsiadło.

  • Według ekspertów, aż 90% materiałów otrzymanych w procesach odzysku i recyklingu zużytego oświetlenia można wykorzystać powtórnie. Przykładem jest szkło, które może być odzyskane i użyte do wytworzenia nowych produktów, bądź wykorzystane w innych procesach produkcyjnych (np.  kruszywa lub szkła przemysłowego). Możemy także odzyskać 98% aluminium i 100% stali , które będą wykorzystane do produkcji nowych metalowych elementów - podaje ElektroEko.

Gdzie wyrzucać zużyte żarówki?

Żarówki, żarówki LED, halogeny, a także świetlówki liniowe i kompaktowe wymagają specjalnego składowania, jednak niewielu z nas wie, że to samo tyczy się sprzętu oświetleniowego, do którego zalicza się żyrandole, kinkiety, lampki nocne oraz lampki na biurko. ElektoEko przypomina więc, jak odpowiednio wyrzucać tego typu przedmioty.

Warto pamiętać, że kupując nowe źródło światła bądź oprawę oświetleniową, te, których już nie potrzebujemy, możemy oddać w sklepie. Punkty sprzedaży mają obowiązek przyjąć sprzęt, jeśli jest tego samego rodzaju i pełnił funkcję taką jak ten dopiero przez nas kupiony . W tym przypadku marka nie ma żadnego znaczenia.

Ponadto, wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe mają obowiązek przyjąć zużyty sprzęt oświetleniowy bez konieczności zakupu nowego ; pod warunkiem, że żaden z jego wymiarów zewnętrznych nie przekracza 25 cm.

Innym sposobem jest zwrot sprzętu do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Najbliższy punkt znajdziemy na stronie naszej gminy.

- Jeśli mamy wątpliwości, jak prawidłowo postąpić ze zużytym sprzętem oświetleniowym, podpowiedź znajdziemy na jego opakowaniu (niekiedy także na samym sprzęcie). Gdy zobaczymy tam symbol przekreślonego pojemnika na śmieci, mamy pewność, że dany przedmiot nie może trafić do śmietnika - przypomina Anna Podsiadło.

Kampania organizacji ma być prowadzona w mediach społecznościowych. Przedsięwzięciu mają też po raz pierwszy patronować influencerzy (Emce, Żaneta Kusa).

Obserwuj nas w
autor
Wiktoria Pękalak

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: Dariusz.dziduch@iberion.pl
biznes finanse technologie praca handel Eko Energetyka polska i świat