Kasjer winny grosika. Czy ma prawo nie wydać reszty?
Mogę być winna grosika? - to proste pytanie większość osób słyszało. Czy faktycznie kasjer musi wydać resztę? Okazuje się, że prawo stoi tu po stronie sprzedawców.
Kasjer nie musi wydawać reszty
Mało kto przychodzi do sklepu na zakupy z odliczoną sumą pieniędzy. Zwykle kiedy pada pytanie od sprzedawcy, czy może być winny grosz, kupujący się na to zgadza.
- Teoretycznie sprzedawca nie ma obowiązku wydania reszty, czyli konsument powinien mieć odliczoną kwotę - skomentował Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKiK, cytowany przez Interię.
W Kodeksie Cywilnym jest zapisane, że sprzedawca ma obowiązek przekazać na kupującego własność rzeczy i wydać mu, a nabywca, czyli klient, ma obowiązek je odebrać i zapłacić ustaloną cenę. Nie ma ani słowa o wydawaniu reszty.
Niebywała akcji Biedronki. Pozbędziesz się plastiku i zapłacisz mniej za zakupyPłatność kartą
Sprzedawcy zwykle jednak wydają resztę z zakupów, gdyż ludzie są do tego przyzwyczajeni, a zapytanie o bycie winnym grosz raczej nie zdarza się często.
Jeśli kogoś irytuje, że sprzedawca mu nie wydaje grosika, zawsze może skorzystać z płatności kartą. Przy takiej płatności z konta pobierana jest dokładna wartość zakupów.
Ceny z dziewiątką na końcu
Ceny z końcówką 99 zamiast pełnej liczby są nam dobrze znane. Takie ceny mają duże znaczenie tam, gdzie klient robi zakupy codziennie, dlatego jest wrażliwy na cenę.
Czytamy od lewej do prawej, dlatego nasz mózg najpierw rejestruje cyfry od lewej strony, przez co te z prawej stają się mniej ważne. Dzięki takiemu zabiegowi klientowi ceny wydają się niższe, niż są w rzeczywistości.